Palestinský ministr vnitra rezignoval, v Gaze se střílí
14.05.2007 11:53 Aktualizováno 14.05. 17:24
Palestinský premiér Ismáíl Haníja přijal demisi ministra vnitra Háního Kavásmího. Ten na svou funkci rezignoval po nové vlně násilností mezi ozbrojenými frakcemi premiérova radikálního hnutí Hamas a prezidentovy strany Fatah. V pondělí zahynuli při nových potyčkách čtyři lidé. Oznámila to agentura Reuters.
Navzdory příměří, které palestinské vládní strany uzavřely v neděli večer, v pondělí střelba v Gaze pokračovala. Mezi jejími čtyřmi oběťmi jsou dva policisté a dva civilisté. Střelba vypukla v blízkosti generálního štábu bezpečnostních sil, v nichž má většinu Fatah, krátce poté, co Haníja přijal Kavásmího rezignaci.
Ministr vnitra nabídl premiérovi demisi už před dvěma týdny, ale Haníja ji tehdy nepřijal. S rezignací souhlasil až poté, co při nové vlně násilí od neděle zahynulo v pásmu Gazy devět lidí. Kavásmí před časem předložil bezpečnostní plán, který měl do Gazy přinést klid; ten ale, ale který nebyl nikdy zaveden do praxe. Když skládal úřad, stěžoval si, že od samého počátku neměl dostatečné pravomoci. Ministerstvo vnitra povede dočasně Haníja, dokud se nepodaří najít za Kavásmího náhradu.
Příměří, které mělo vstoupit v platnost v pondělí, vyjednaly Hamas a Fatah za pomoci egyptských zprostředkovatelů.
Napětí mezi Hamasem a Fatahem se znovu vystupňovalo v minulých dnech, když předseda Fatahu prezident Abbás rozhodl vyslat do Gazy 3000 policistů. Chtěl tak zamezit vzmáhajícímu se chaosu, který tam panuje, ale toto rozhodnutí prý nekonzultoval s Hamasem.
V pátek kvůli tomu bylo při střetech mezi ozbrojenými muži obou hnutí zraněno deset Palestinců. V sobotu se strany dohodly, že policisté budou v zájmu uklidnění situace z Gazy staženi. V neděli bylo v pokračujících bojích zabito pět lidí a 14 utrpělo zranění.
Hamas a Fatah vytvořily v březnu společnou koalici v naději, že se tak podaří snáze zajistit klid na palestinských územích. Útoky mezi ozbrojenými frakcemi obou stran pak sice ustaly, ale chaos a vysoká zločinnost přetrvávají.
Hamas po loňských vyhraných volbách vytvořil vlastní policejní jednotku, která má nyní 6000 mužů. Někteří z nich patří k ozbrojenému křídlu strany, zvanému Kásam. Tato skupina má podle agentury Reuters 15 000 mužů, ale není jasné, kolik z nich slouží zároveň v policejním oddílu Hamasu.
Do loňska sloužili v palestinské bezpečnosti především lidé, kteří se hlásí k Fatahu. Abbás buduje s pomocí americké finanční podpory elitní prezidetskou gardu. Odhaduje se, že v ní slouží až 5000 Palestinců a podléhají přímo Abbásovi. Tento oddíl má nejlepší výcvik a je ze všech palestinských bezpečnostních složek nejlépe vyzbrojen. Washington vyčlenil pro palestinský bezpečnostní program přes 59 milionů dolarů a víc než 43 milionů z nich je určeno pro Abbásovu gardu.
Palestinské národní bezpečnostní oddíly, k nimž patří vojenská rozvědka, námořní policie a elitní Síla 17, mají asi 30 000 členů. Spadají pod Abbáse stejně jako všeobecná tajná služba s 5000 členy.
Ministerstvo vnitra je nadřízeno palestinské policii a preventivní bezpečnosti, v níž slouží podle odhadů 30 000 Palestinců. Většina z nich se hlásí k Fatahu a Hamas se marně snažil získat v těchto jednotkách vliv.
Fatah má podobně jako Hamas vlastní ozbrojené křídlo. Jsou to Brigády mučedníků od Al-Aksá. Počet jejich členů není znám, ale předpokládá se, že tyto oddíly nejsou tak dobře organizované jako Kásam.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.