Hlava církve
Papež v Bangladéši vysvětil 16 kněží, na mši přišlo sto tisíc lidí
01.12.2017 11:30
Papež František v bangladéšské metropoli Dháce vysvětil 16 kněží. Mše v místním parku se zúčastnilo více než sto tisíc katolických věřících. Papež se má během dneška rovněž setkat se skupinou muslimských rohingských uprchlíků, kteří do Bangladéše utekli před násilím ze sousední buddhistické Barmy.
Téma uprchlické krize, během níž přišlo od konce srpna do Bangladéše přes 620 tisíc Rohingů, je ústředním tématem papežovy návštěvy regionu. V Barmě papež vyzval k respektování práv všech etnik a k náboženskému dialogu.
Na mezináboženském setkání v zahradě arcibiskupské rezidence se papež dnes sejde s místními vůdci muslimů, hinduistů, buddhistů a křesťanů. Setkání se má zúčastnit také 18 rohingských uprchlíků, kteří byli do Dháky dopraveni z bangladéšského města Cox's Bázár, v jehož oblasti se nachází většina uprchlických táborů.
Po svém čtvrtečním příletu do Dháky papež zdůraznil "obrovské utrpení uprchlíků z (barmského) Arakanského státu" a poděkoval Bangladéši, že jim poskytla útočiště. Apeloval také na mezinárodní společenství, aby podniklo rozhodné kroky k řešení problému Rohingů, včetně okamžitého poskytnutí materiální pomoci Bangladéši.
Barma Rohingy neuznává jako etnikum, dlouhodobě je pronásleduje a upírá jim občanství a základní lidská práva. Organizace pro lidská práva i příslušníci rohingského etnika vyjádřili zklamání, že papež zatím ani jednou během své návštěvy regionu nepoužil slovo Rohingové, které je barmskou buddhistickou většinou zapovězeno.
"Statisíce lidí se ocitly v problematické situaci a (papež) nemůže ani použít slovo, které označuje náš lid. To je strašně smutné," řekl agentuře AP 27letý příslušník etnika Faizal. "Naše budoucnost je velmi nejistá."
Phil Robertson z asijské pobočky Human Rights Watch prohlásil, že papež promeškal příležitost potvrdit identitu Rohingů před barmskými úřady, které se ji snaží popírat.
O to, aby na veřejnosti nepoužíval termín Rohingové, papeže předem požádali barmští katoličtí duchovní. Měli obavy, že by papežovo poukazování na Rohingy mohlo vyvolat odvetu vůči křesťanské menšině ze strany barmské armády.
Barmská armáda zahájila proti Rohingům rozsáhlou operaci po útocích povstalců na bezpečnostní stanoviště z 25. srpna. Podle organizací pro lidská práva se barmští vojáci během svého tažení v severobarmském Arakanském státě dopouštěli zabíjení, mučení, znásilňování a vypalovali celé rohingské vesnice. OSN a USA tuto kampaň označily za etnickou čistku.
Papež také v Bangladéši navštívil památník a muzeum nezávislosti, kterou země získala oddělením od Pákistánu v roce 1971. Papež má dnes v plánu také setkání s místními biskupy a premiérkou Šajch Hasínou Vadžídovou.
Bangladéš je převážně muslimská země, katolíci zde představují pouhé jedno procento ze 169 milionů obyvatel. Podle agentury AP ale katolická církev v zemi řídí síť škol, sirotčinců a zdravotnických zařízení a těší se relativní svobodě, ačkoli někteří křesťanští misionáři prý dostávají výhružné dopisy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.