Paříž je "natěšená" bombardovat Asada. I bez Londýna

Zahraničí
30. 8. 2013 15:00
Prezident Hollande po setkání se zástupci syrské opozice.
Prezident Hollande po setkání se zástupci syrské opozice.

Nesouhlas britského parlamentu s vojenským úderem proti Sýrii neovlivní vůli Paříže potrestat syrský režim Bašára Asada za očividný chemický útok proti civilistům. V rozhovoru s listem Le Monde to prohlásil francouzský prezident François Hollande. Britští poslanci ve čtvrtek odmítli účast Británie na případné vojenské intervenci.

Damašek odpovědnost za údajné nasazení chemických zbraní odmítá a odpovědnost připisuje opozici; jasné důkazy o tom, kdo má útok z minulého týdne na svědomí, zatím nebyly zveřejněny.

Menší demonstrace na podporu Asada v Paříži."Chemický masakr u Damašku nemůže a nesmí zůstat nepotrestán," řekl Hollande. Dodal také, že podporuje "tvrdou" odvetnou akci za útok, který na Syřanech napáchal "nenapravitelné" škody.

V této věci chce Francie spolupracovat se svými spojenci.

Každá země má podle francouzského prezidenta svrchované právo rozhodnout se, zda se zúčastní operace, nebo ne. "To platí i pro Británii a pro Francii," řekl.

Hollande ve čtvrtek jednal s předsedou syrské opoziční koalice Ahmadem Džarbou. Poté prohlásil, že je třeba opoziční koalici pomoci stát se v Sýrii přijatelnou alternativou, skoncovat s násilím a umožnit politické řešení. Nabídku vojenské pomoci povstalcům za začátku týdne ale nezopakoval.

Berlín dnes opět prohlásil, že nemá v plánu se do koalice pro zásah v Sýrii zapojit.

Francouzský víceúčelový taktický letoun Rafale. Již ve čtvrtek německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem uvedla, že je třeba najít diplomatické řešení.

Německý ministr Guido Westerwelle dnes řekl, že Berlín o účast na případné vojenské kampani nebyl požádán a že o takovém kroku sám ani neuvažuje.

Dodal, že Německo usiluje o to, aby Rada bezpečnosti OSN zaujala ke krizi v této blízkovýchodní zemi společné stanovisko.

Experti OSN hledají důkazy poslední den

Chemičtí experti OSN dnes v rámci posledního inspekčního dne v Sýrii zamířili do nemocnice v Damašku, kde se chtěli setkat s lékaři. Inspektoři zjišťují, zda se u Damašku odehrál chemický útok, ze kterého se vzájemně obviňují režim prezidenta Bašára Asada a povstalci.

Inspektoři OSN v Damašku.Dnes chtějí práci v terénu skončit a v sobotu ráno zemi opustit.

Inspektoři podle některých informací odjeli do centrálního Damašku, ale jiné zdroje uvedly, že jejich cílem bylo lékařské zařízení na předměstí Mazza. Zde je také vojenské letiště.

V pondělí inspektoři odebírali krevní vzorky lidem na předměstí Muadamíja, v úterý kvůli předchozí palbě na svůj konvoj práci z bezpečnostních důvodů přerušili a ve středu působili v okolí Malajhy, což jsou farmy v oblasti Ghúta zasažené údajným chemickým útokem.

Ve čtvrtek se do Ghúty vrátili.

V Ghútě se inspektoři pohybovali v doprovodu povstalců, kteří tuto část syrské metropole ovládají. Dnes podle svědků experti nepoužili ochrannou výstroj, což naznačuje, že nevstoupí na území ovládané rebely.

Kdo je viníkem chemického masakru 21. srpna na okraji Damašku?Inspektoři jsou v Sýrii od 18. srpna a měli se původně zabývat údajnými chemickými útoky hlášenými už na jaře.

Místo toho byli ale nasazeni k objasnění útoku z minulé středy. Generální tajmeník OSN Pan Ki-mun očekává první informace o jejich práci v sobotu, tedy v den, kdy Sýrii opustí. Termín zveřejnění oficiální zprávy zatím není znám. 

Autor: ČTK , Reuters, AFPFoto: ČTK

Další čtení

Američan dostal doživotí za plánování vraždy agentů šetřících útok na Kapitol

Zahraničí
3. 7. 2025

Desítky hasičů na Krétě bojují s rozsáhlým požárem, 3000 lidí se evakuovalo

Zahraničí
3. 7. 2025

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ