Představitelé Afriky a Číny společně popřeli, že by Peking prováděl špionáž v ústředí Africké unie (AU), a naznačili, že toto obvinění byl jen úskok, který měl poškodit čínsko-africké vztahy. Informovala o tom agentura AP.
List Le Monde minulý měsíc napsal, že data z počítačů v budově ústředí AU, kterou v etiopské metropoli Addis Abebě postavili Číňané, se každou noc po pět let přesouvaly na čínské servery. Francouzský deník se při tom odvolával na anonymní zdroje z AU. Le Monde dále uvedl, že minulý rok se obrovský únik dat provalil a poté byly v budově ústředí AU vyměněny informační systémy, včetně serverů. Ve stolech a zdech budovy pak byla objevena odposlouchávací zařízení, napsal deník.
Tato obvinění jsou lži, řekl novinářům v Pekingu předseda AU Moussa Faki. "Žádná manipulace nás od mise (upevnit vztahy s Čínou) neodradí," dodal a oznámil, že AU tento rok otevře nový úřad v Pekingu.
Čínský ministr zahraničí Wang I upozornil, že obvinění se objevilo v západním tisku, a prohlásil, že "pokusy rozdělit Čínu a Afriku jsou marné".
Čína do afrického kontinentu v posledním desetiletí masivně investovala. Prezident Si Ťin-pching na sklonku roku 2015 na summitu v Jihoafrické republice přislíbil půjčky v úhrnné výši 60 miliard dolarů na stavbu železnic, silnic a přístavů, připomněla agentura Reuters.
Některé západní instituce a analytici v otázce projektů financovaných Pekingem upozorňují na roli korupce a ptají se dále, zda investice v Africe nepřinesly Číně neúměrný vliv. Odborníci také zpochybňují kvalitu a hlavně nezbytnost některých z projektů: vzhledem k tomu, že africké země bývají často zatíženy dluhy, v mnoha případech mohou zaplatit pouze přenecháním aktiv, například nalezišť ropy, napsala agentura Reuters.