Peking otevře muzeum <span>jen o Tibetu</span>

Zahraničí
17. 4. 2008 14:19
Hlídka čínská lidově osvobozenecké armády na hranicích Tibetu
Hlídka čínská lidově osvobozenecké armády na hranicích Tibetu

Potala, LhasaNedaleko Ptačího hnízda, obřího olympijského stadionu v Pekingu, musí dělníci do začátku her v srpnu stihnout dokončit ještě jednu menší stavbu. V nové budově, prozatím ukryté pod zeleným krunýřem konstrukce, se usídlí první pekingské muzeum speciálně věnované Tibetu.

Kurátoři budou uvnitř pečovat o expozice prastarých záznamů o panovnických dynastiích nebo reprodukce dokládající čínské panství nad Tibetem až do 13. století. Mnozí experti historické nároky říše středu v Tibetu zpochybňují, ale oficiální Peking se k tomu staví po svém.

Například existence dalajlamů v muzeu končí v druhé polovině padesátých let minulého století. „Po roce 1959 už se neobjeví. Tohle je muzeum Tibetu a my dalajlamu za jeho část už nepovažujeme," vysvětluje listu New York Times čínský vědec Lien Siang-min, jenž muzeum pomáhá připravovat.

Rokem 1959 míní i protičínské povstání, které komunisti krvavě potlačili. Dalajlama tehdy odešel do indického exilu.

Hlídka čínská lidově osvobozenecké armády na hranicích TibetuDějiny jsou často interpretovány podle politických cílů toho kterého režimu. Historický vztah mezi Tibetem a Čínou je plný nároků, sporů a třenic. Ani vládnoucí pekingští reformisté neváhají pomocí dávné i nepříliš vzdálené minulosti eliminovat jakoukoli pochybnost o nároku nejlidnatější země světa na Tibet.

„Historie se váže k legitimitě. Problém Pekingu je v tom, že jeho přítomnost na Tibetské plošině nikdy legitimizována nebyla. A pokus o kontrolu historie je pokusem to zvrátit," říká ředitel soudobých tibetských studií na Virginské univerzitě Taši Rabgey.

Tibetská otázka je obnaženým nervem mnoha Číňanů. I těch, kteří žijí v zámoří. Důvodem jsou intervence cizích mocností během 19. a 20. století. Když byla Čína na kolenou, velmoci si ji prostě rozdělily na sféry vlivu.

Foto: Profimedia

Autor: - els -

Další čtení

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ