Peking se obává demonstrací během olympijských her
06.08.2007 10:24
Olympijské hry, které se budou příští rok konat v Pekingu, poskytují vzácnou příležitost pro aktivisty, aby zveřejnili své stížnosti vůči čínské komunistické vládě. Plány různých nespokojených skupin využít olympijské hry tímto způsobem jsou pro Čínu noční můrou, která může tento její velký okamžik zkazit. Naděje komunistického vedení na posílení své legitimity na domácím poli a své prestiže v zahraničí jsou ohroženy, uvedla agentura AP.
"Přítomnost velkého množství zahraničních novinářů může přimět některé skupiny nebo jednotlivce, aby zmařili čínský plán uspořádat úspěšné hry," říká Sü Sin, politolog z americké Cornellovy univerzity. "Čínská vláda se obává, že protičínské síly se pokusí zneužít pekingské olympiády ve prospěch svých cílů," dodává.
Ve snaze čelit těmto možným problémům čínské špionážní organizace a výzkumné týmy vytvářejí seznam potenciálně "nebezpečných" zahraničních organizací, které se zabývají lidskými právy a jsou dlouhodobě kritické vůči Pekingu.
Možnými narušiteli pořádku jsou i evangeličtí křesťané, kteří chtějí ukončit náboženská omezení panující v Číně. Dalšími z dlouhého seznamu podezřelých jsou aktivisté, kteří hodlají donutit Peking, aby přiměl súdánskou vládu ukončit násilí v Dárfúru, a ekologické skupiny bojující proti globálnímu oteplování.
Současná činnost čínských tajných služeb je jednou z největších zpravodajských operací, které Čína podnikla proti zahraničním aktivistickým skupinám. "Demonstrace jakéhokoli druhu, včetně protiamerických manifestací, jsou znepokojivé," prohlašuje jeden z konzultantů, který pracuje pro organizátory her.
Přestože většina světových vlád monitoruje potenciální narušitele před velkými událostmi, Peking zašel ještě dál. Zaměřil se i na skupiny, jejichž činnost by ve většině zemí byla považována za legální. Tato aktivita však v sobě skrývá i rizika. Důkazy, že komunistická vláda zadržuje víza a připravuje tvrdá opatření s cílem potlačit případné protesty, by mohly způsobit negativní ohlas médií a popudit Mezinárodní olympijský výbor a přidružené sponzory.
"Klíčové bude, jak si vláda a organizátoři poradí s možnými protesty a incidenty," soudí Sü. "Pokud se jim podaří zvládnout protesty a přiměřeně jednat s mezinárodními sdělovacími prostředky, myslím si, že je možné vyhnout se jakýmkoli negativním dopadům."
Ministr veřejné bezpečnosti Čou Jung-kchang upozornil policii, aby "byla připravena chránit pořádek a tvrdě udeřit proti nepřátelským silám jak doma, tak v zahraničí". Za hlavní hrozby označil "etnické rozmíšky, náboženský extremismus, terorismus a hnutí Fa-lun-kung". Přední činitel komunistické strany Luo Kan varoval před porušováním sociální stability a vyzval k "ostražitosti před podvratnými aktivitami ze strany různých nepřátelských sil".
Stejně jako všechna ostatní města pořádající olympijské hry po 11. září 2001 obávají se i organizátoři her v Pekingu teroristů. Útok skupiny islamistických bojovníků je na vrcholu seznamu možných událostí, na které se policie a bezpečnostní složky připravují.
Obavy čínských úřadů se stupňují zvláště v posledních měsících. Stále větší počet zahraničních skupin totiž zahajuje kampaně, které jsou spojené s lidskými právy či třeba s ochranou žraloků. Aktivisté v otázce Dárfúru například pohrozili, že hry přejmenují na Olympiádu genocidy, pokud Čína nedonutí Súdán, aby tamní konflikt zastavil.
Přestože si čínští představitelé myslí, že možnost bojkotu her je nepravděpodobná, úspěšné protesty zahraničních organizací by mohly nejenom poskvrnit olympijské hry, ale také způsobit vnitřní krizi země.
Na fotografii: 1) Logo pekingských her; 2) Jeden z plakátů vyzývající k odporu proti olympiádě v Pekingu; 3) Staveniště Národního stadionu, 17. květěn 2007
FOTO: (1) beijing2008.cn, (2) studentsforafreetibet.org, (3) REUTERS
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.