Pekingská olympiáda dostává nálepku „genocidní“

Zahraničí
26. 6. 2007 19:53
Dělník před pekingskou olympijskou stavbou
Dělník před pekingskou olympijskou stavbou

Dělník před pekingskou olympijskou stavbouAktivistka a herečka Mia Farrowová odstartovala „zahanbující kampaň“, ve které poukazuje provázanost krize kolem súdánského Dárfúru a letních olympijských her v Pekingu 2008.

Čína se usilovně snaží, aby se jí nepřihodilo něco podobného jako Sovětskému svazu v roce 1980. Tehdy demokratické země bojkotovaly olympiádu v Moskvě.

Komunistická vláda Čínské lidové republiky proto propouští některé politické vězně a celkově uvolňuje atmosféru v zemi.

Avšak není to jen domácí scéna, kde se Peking musí snažit o uvolňování. Čínské ropné zájmy v Súdánu zaujaly aktivisty v čele s herečkou Miou Farrowovou (62). Hvězda pracuje jako dobrovolný ambasador pro UNICEF a protestuje proti postoji čínské vlády k otázce Dárfúru. Čína je totiž největším odběratelem súdánské ropy a zároveň hlavním zdrojem rozvojové pomoci.

Případné sankce OSN a západu může súdánská vláda přehlížet, soudí hollywoodská aktivistka, ale pokud by se rozhodl zasáhnout Peking, bylo by pro chartúmskou vládu těžké dárfúrský konflikt financovat.

Farrowová napsala v březnu do deníku Wall Street Journal rozhořčený článek, kde mimo jiné říká: „Tohle je genocidní olympiáda. Čína financuje první genocidu ve třetím tisíciletí.“ Společně s dalšími aktivisty chce rozpoutat „zahanbující kampaň“ a docílit tlakem na Peking zlepšení situace v Dárfúru.

„Musejí si vybrat mezi lukrativním vztahem s Chartúmem a jejich milovanými hrami, které budou v kolektivním vědomí hozené do jednoho pytle s berlínskými hrami 1936 v nacistickém Německu,“ řekl podle bostonského listu Christian Science Monitor profesor Erice Reeves, který s herečkou spolupracuje.

Aktivisté zaútočili i na Stevena Spielberga, který je uměleckým poradcem organizátorů olympiády. „Mohl by vejít do historie jako Leni Riefenstahlová pekingských her,“ řekla Farrowová. Naráží tím na německou režisérku, která se proslavila propagandistickými filmy z olympiády v Berlíně.

Spielberg zareagoval a podle Los Angeles Times napsal generálnímu tajemníkovi Komunistické strany Číny a prezidentovi Chu Ťin-tchaovi osobní dopis. Nezůstal sám. Připojili se k němu hráči americké NBA a několik amerických kongresmanů. Všichni žádali změnu čínské politiky vůči Súdánu.

Farrowová plánuje další protestní akce, například pouť „olympijské pochodně hanby“, která má projít africkými zeměmi spojenými s genocidou a skončit v Hongkongu.

Čína sice prohlásila, že spojení olympiády s její zahraniční politikou je proti olympijskému duchu, ale zřejmě se něco dít bude. Krátce po prohlášení Farrowové jmenovala Čína zvláštního vyslance pro Dárfúr. Podle listu International Herald Tribune se také snaží přemluvit Súdán, aby souhlasil s rozmístěním vojáků OSN.

Na fotografii: Dělník sleduje práce na přípravě ceremoniálu s olympijskou pochodní v Pekingu, 25. červen 2007

FOTO: REUTERS

Autor: - els -

Další čtení

Španělsko se chystá zakázat sociální sítě lidem mladším 16 let

Zahraničí
25. 3. 2025
ilustrační foto

USA se prý s Ruskem a Ukrajinou dohodly. Na plavbě a zákazu úderů na energetiku

Zahraničí
25. 3. 2025
Gérard Depardieu

Depardieu soudu přiznal nevhodné chování k ženám. Rád se jich prý dotýká

Zahraničí
Aktualizováno: 25. 3. 2025 16:34

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ