Írán údajně buduje maketu americké mateřské lodi. V zahraničním výboru americké Sněmovny reprezentantů o tom o víkendu informoval demokratický poslanec Eliot Engel. Podle serveru USA Today je to další důkaz nedůvěryhodnosti Íránu. "Opravdu nevíme, co to znamená. Já ale určitě Íráncům nedůvěřuji. Je to nějaká léčka a ať jim jde o cokoli, není to dobré," prohlásil Engel.
Pátá flotila amerického námořnictva, která operuje v Perském zálivu, ví o maketě od minulého týdne. Na pontonech a ocelové konstrukci podle ní Íránci stavějí repliku trupu, přistávací palubu a nástavbu. "Nemyslíme si, že Írán dokáže postavit mateřskou loď. Je to maketa vhodná spíš pro Hollywood než skutečná loď," sdělil mluvčí flotily Jason Salata. K tomu, zda bude íránský výtvor schopný plavby, sdělil: "Na to si budeme muset počkat."
Matthew McInnis z ústavu American Enterprise Institute (AEI) odhaduje, že Íránci hodlají maketu využít k výcviku zásahu proti americkému námořnictvu. "Jejich armáda se intenzivně zabývá tím, jak odradit americké námořnictvo od operací v blízkosti jejich hranic. Dává mi smysl, že chtějí vytvořit co nejrealističtější podmínky pro výcvik.
V tom hraje velkou roli i propaganda a neudivilo by mě, kdyby při manévrech tu maketu zničili," řekl.
Michael Eisenstadt z washingtonského ústavu pro blízkovýchodní politiku se domnívá, že "ať už Íránci maketu využijí jakkoli, budou vypadat dost hloupě".
"Buď to staví z propagandistických důvodů, aby ukázali, že jsou schopni postavit i vlastní letadlovou loď, nebo chtějí natočit propagandistický film, který má dokázat, že naplní své předchozí hrozby o zničení amerických letadlových lodí v Perském zálivu," tvrdí Eisenstadt. Dodal, že Íránci usilují o soběstačnost v moderní vojenské technologii - chtějí mít vlastní bezpilotní letadla, munici, útočná letadla nezachytitelná radary i satelity.
Íránská televize v roce 2010 tvrdila, že Írán má první vlastní torpédoborec. O rok později oznámila, že vojsko schválilo plány na výrobu letadlové lodě a že samotná výroba začne brzy.
Mluvčí amerického ministerstva obrany Tom Crosson sdělil, že íránská maketa se podobá letadlové lodi třídy Nimitz. Americká armáda jich má deset, v oblasti Blízkého východu nyní operují dvě - George H.W. Bush a Harry Truman.
Plavidla této třídy jsou dlouhá 333 metrů, mají nukleární pohon a vyrábějí se v Newportu. První mateřská loď s názvem Nimitz byla spuštěna na vodu v roce 1975.
Íránská média se ale tvrzením o letadlové lodi vysmívají. Ve skutečnosti prý jde jen o atrapu lodi určenou pro natáčení filmu. Konkrétně o tom, jak americká vojenská loď USS Vincennes sestřelila roku 1988 nad Perským zálivem íránské civilní letadlo Airbus A300. Na jeho palubě bylo 290 lidí včetně sedmi desítek dětí.
Civilní stroj mířil z Íránu do Dubaje, když na něj z Vincennesu vypálili dvě rakety země-vzduch. Úřady USA později prohlásily, že si boeing spletly s letounem F-14. Tragédii si na místě dopadu letadla připomínají Íránci květinami každý rok 3. července.