Pět obviněných Indů necítí vinu za znásilnění studentky

Zahraničí
2. 2. 2013 14:03
Znásilnění strhlo vlnu protestů proti násilí na ženách.
Znásilnění strhlo vlnu protestů proti násilí na ženách.

Pět Indů obviněných z hromadného znásilnění studentky, která loni v prosinci následky jejich brutálního útoku nepřežila, v sobotu prohlásilo, že se necítí vinni. Prohlášení učinili poté, co je obžaloba u zvláštního soudu v Dillí obvinila z 13 trestných činů včetně znásilnění a vraždy. Obžalovaným hrozí trest smrti.

Jeden z obhájců pětice mužů potvrdil, že obvinění před soudem, který probíhá ve zrychleném řízení, podepsali prohlášení, že jsou nevinní. Soud bude v úterý pokračovat výpověďmi svědků.

Činu se mělo dopustit šest mužů. Pět z nich bylo obžalováno, údajný šestý pachatel je mladistvý a bude postaven před soud pro nezletilé. Maximální trest, který mu hrozí, pokud bude odsouzen, jsou tři roky v polepšovně.

Brutální útok na studentku v Dillí přitáhl pozornost indické i světové veřejnosti k násilí páchanému v Indii na ženách. Dillíské úřady proto vytvořily šest soudů, kde mají být ve zrychleném řízení řešeny případy násilných činů namířených proti ženám, především pak znásilnění.

Indická vláda v pátek navrhla, aby maximálním trestem pro vážné případy znásilnění byl trest smrti. Výnosem, který je právním nařízením vydávaným vládou v době, kdy parlament nezasedá, už nyní zpřísnila maximální trest za znásilnění ze sedmi let na 20 roků. Přísné tresty výnos zavádí také pro takové trestné činy, jako je zlovolné pronásledování a obtěžování, takzvaný stalking a voyeurismus. Výnos musí ještě podepsat prezident Pranáb Mukherdží.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ