Pilot <span>zříceného letadla</span> neuposlechl řídicí věž

Zahraničí
26. 1. 2010 12:05
Sběr trosek letounu na pláži u Bejrútu.
Sběr trosek letounu na pláži u Bejrútu.

Sběr trosek letounu na pláži u Bejrútu.Pilot letadla společnosti Ethiopian Airlines, které se v pondělí s 90 lidmi na palubě krátce po startu z bejrútského letiště zřítilo do Středozemního moře, z neznámých důvodů neuposlechl instrukce kontrolní věže. Podle serveru news.com.au to uvedl libanonský ministr obrany Elias Murr. Nehodu zřejmě nikdo nepřežil.

Podle libanonské televize Future News už záchranáři lokalizovali trup letadla a pokusí se ho vyzvednout na hladinu. Předpokládají, že jsou v něm těla většiny z cestujících.

"Nahrávka příkazů řídicí věže ukázala, že věž oznámila pilotovi, aby kvůli bouři změnil směr. Ale letadlo zamířilo opačným směrem," řekl Murr v televizním rozhovoru. Dodal, že zatím není jasné, proč se tak stalo.

ČTĚTE TAKÉ: Letadlo z Bejrútu se zřítilo do moře. Udeřil do něj blesk

Libanonský server An-Našra napsal, že kromě jiných se prověřuje hypotéza o příliš rychlém startu letadla. Pilot prý neuposlechl doporučení, aby stroj otočil napravo a přes opakování výzvy letěl na opačnou stranu. Vylučuje se, že to mohla způsobit jeho únava, protože po předchozím letu měl 36 hodin na odpočinek.

Výrobce i letecká společnost vylučují, že by jedinou příčinou nehody mohla být bouře, která v noci na pondělí panovala v okolí Bejrútu.

Boeing 737-800 odstartoval v pondělí v 1.37 minut SEČ z bejrútského mezinárodního letiště do Addis Abeby. Podle vyšetřovatelů se po pěti minutách zlomil ve vzduchu, začal hořet a spadl necelých pět kilometrů od pobřeží jižně od Bejrútu do moře.

Zatímco v pondělí libanonské úřady tvrdily, že se podařilo v moři najít 24 těl obětí, dnes se hovoří jen o 14 tělech. Jsou mezi nimi ostatky dvou dětí, jimž byly dva a tři roky.

Mezi pasažéry bylo 54 Libanonců, 22 Etiopanů, Iráčan, Syřan, dva Libanonci s britským pasem, jeden s kanadským a další s ruským a také manželka francouzského velvyslance v Bejrútu Denise Piettona. Ten je podle libanonského ministerstva zahraničí naprosto zničen a nevychází ze svých pokojů.

Odvoz těla jedné z nalezených obětí letecké havárie.Podle dnešních zpráv patřila většina z libanonských obětí k šíitské komunitě, která žije na jihu země a má obchodní a pracovní kontakty v Etiopii. V jiholibanonském přístavu Súr dnes byly vyvěšeny černé vlajky a večer má vystoupit s projevem vůdce šíitské strany Hizballáh šajch Hasan Nasralláh.

V Libanonu je kritizován fakt, že letadlo vůbec dostalo v tak špatném počasí povolení ke startu. Ministr informací Tárik Mitrí k tomu ale v pondělí řekl, že ve stejnou dobu startovala i přistávala také jiná letadla a že nebyl důvod zastavit provoz letiště.

Libanonské armádě a námořnictvu v pátrání po obětech a černých skříňkách pomáhají také mezinárodní jednotky OSN v Libanonu. USA, Kypr, Francie a Velká Británie poskytly k záchranným operacím letadla.

Moře vyplavuje trosky letadla na pláže u Bejrútu.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Londýnský žhář asi podpálil premiérovi dům. Už ho mají, řeší se terorismus

Zahraničí
Aktualizováno: 13. 5. 2025 10:56

Vyšetřovatelé FBI dostali pokyn věnovat se imigraci místo ekonomiky

Zahraničí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ