Po atentátu na důvěrníky Bašára Asada a opory režimu se v noci na dnešek syrský prezident poprvé ukázal v televizi. Prudké boje se nyní soustředí do Damašku, kam armáda stáhla i některé jednotky z pohraničí. Zhruba dvousettisícové Asadovo vojsko se ale na řadě míst dostáva zjevně stále více do úzkých.
Asad ve státních televizních zprávách předstíral, že vše je jako obvykle. Na záběrech se zúčastnil přísahy nového ministra obrany Fahda Faradže, jenž nahradil Dáúda Radžhu. Radžha byl jednou z obětí středečního útoku.
Stále panují spekulace kolem místa prezidentova pobytu. Podle některých informací se stále zdržuje v Damašku v jednom ze svých paláců. Také včerejší televizní šot byl údajně natočen v hlavním městě. Včera se objevily oficiálně nepotvrzené zprávy, že se Asad přesunul do bezpečnější Latákije. Spekuluje se dokonce o tom, že už opustil zemi.
V příštích dnech by se mohlo rozhodnout o tom, zda se Syrské svobodné armádě podaří ovládnout Damašek. To by mělo ve válce o Sýrii ohromný symbolický a možná i rozhodující význam. Armáda včera nasadila v metropoli poprvé tanky. Letectvo útočí stále intenzivněji z vrtulníků.
Povstalci ovládli některé hraniční přechody
Ve čtvrtek v noci irácké velení oznámilo, že uzavřelo hlavní hraniční přechod do Sýrie v reakci na nejasnou situaci na druhé straně hranic. Irácký hraniční post Kajm obsadila irácká armáda a uzavřela ho. Vojáci rovněž obsadili celnici.
Protilehlý syrský hraniční post Abú Kamál ovládají syrští povstalci, kteří na něm vztyčili svou vlajku. Také další přechody do Iráku údajně drží rebelové. Povstalci ovládli i několik postů na hranici s Tureckem. Většinou ale bez boje, neboť se z nich vládní vojáci a pohraničníci stáhli.
Syřané začínají ve velkém prchat ze země. Do Libanonu od středy uprchlo téměř 20 tisíc lidí, podle údajů OSN je v Libanon na 27 tisíc syrských uprchlíků. Největší část prchajících nyní tvoří lidé z Damašku a podle televize Al-Džazíra se obyvatelé hlavního města bojí natolik, že mnozí utíkají kamkoli jinam. Za bezpečnější než Damašek považují dokonce i město Homs, které je mnoho týdnů dějištěm tvrdých bojů.
Irák uvedl svou armádu do pohotovosti a posílil jednotky u hranice. Podle syrských opozičních aktivistů byl čtvrtek nejkrvavějším dnem od počátku povstání proti prezidentu Bašáru Asadovi před 16 měsíci. V bojích s vládními vojsky a při ostřelování našlo smrt 248 lidí včetně 109 civilistů. Oznámila to v kyperské Nikósii Syrská organizace pro lidská práva (OSDH).
Při čtvrtečních bojích kromě civilistů zahynulo 93 ozbrojených bojovníků opozice a provládních milicí a 46 vojáků či dezertérů. Boje se podle OSDH kromě hlavního města Damašku soustředily na města Homs, Hamá, Halab a Idlib.
Mírné vystřízlivění rebelů. Bomby v květináči?
Po středečním pumovém atentátu, při němž v Damašku zahynulo několik špiček Asadova režimu, zavláda v syrské opozici velká radost a předvídal se brzký Asadův pád.
Při explozi v budově velitelství Národní obrany zahynuli bývalý ministr obrany Dáúd Radžha, jeho náměstka a současně Asadova švagra Ásifa Šaukata, viceprezidentův poradce Hasan Turkmaní a ministr vnitra generál Muhammad Ibráhím Šaar.
O tom, kdo atentát uskutečnil a jak, existují stále jen nepotvrzené dohady. Podle jedné z informací šlo o atentát jednoho z osobních strážců přítomných. Jiná verze hovoří o tom, že nálože byly ukryty v květináčích a odpáleny na dálku. Jisté je jenom to, že budova, v níž k atentátu došlo, je zvnějšku nepoškozena, jak potvrzují očití svědci.
Po počáteční euforii opozičníků nad úspěšným pumovým útokem došlo k jistému vystřízlivění. "Včerejšek byl dnem radosti. Dnes vidíme situaci trochu jinak," přiznal jeden mladý opoziční aktivista v rozhovoru se zahraničními novináři.
Asadovi blízcí blíže u Rusů
Podle agentury AFP odcestovaly z Latákíje do přístavu Tartús Asadova matka a sestra Búšra, aby se zúčastnily pohřbu další z obětí středečního atentátu a prezidentova švagra Ásifa Šaukata.
V tartúskem přístavu má Rusko jedinou svou vojenskou základnu ruské vojenské námořnictvo. Odhaduje se, že je tam rozmístěno asi 600 Rusů, většinou zbraňových specialistů a poradců.
Izraelská armáda je kvůli vývoji v Sýrii v pohotovosti a pro tento víkend nedává volno důstojníkům ani vojákům. Izraelci se obávají především toho, že kvůli nastalému chaosu se syrské zbraně dostanou do rukou libanonského Hizballáhu. List The New York Times napsal, že Izrael konzultoval s USA možnost zničit skladiště syrských zbraní v době, kdy Asadův režim slábne. USA jsou údajně proti tomuto útoku, který by mohl sjednotit Asadovy spojence.
Jordánské aerolinie kvůli událostem v Sýrii a prudkému poklesu pasažérů pozastavily lety mezi Ammánem a Damaškem i Halabem.
Britský premiér David Cameron ve čtvrtek vyzval Asada k odstoupení. "Nastal pro něj čas odejít, přišel čas pro předání moci v Sýrii," řekl Cameron v Kábulu, kam přijel na setkání s afghánským prezidentem a s pákistánským premiérem.
Rusko a Čína v Radě bezpečnosti OSN vetovaly další rezoluci k Sýrii. Znemožnily tím pohrozit Damašku sankcemi, jak si přáli západní navrhovatelé textu. Zmařily také rozhodnutí o dalším mandátu pozorovatelské mise v Sýrii. Na to má rada ještě čas do páteční půlnoci, kdy první mandát pozorovatelům vyprší.