Po cyklonu se na Barmu vrhla média. Tedy na juntu
06.05.2008 17:56
Nejméně 22 tisíc mrtvých, zničená rýžová pole, hrozící epidemie... Cyklon Nergis dostal Barmu na kolena. Svědci mluví o nejhorší přírodní katastrofě od cunami v roce 2004 a nejničivějším asijském cyklonu za posledních více než 15 let. Represivní vojenská junta se rozhodla přijmout zahraniční pomoc, humanitárním organizacím ale přístup do země ztěžují byrokratické obstrukce.
„Vypadá to tu jaké po konci světa," popisuje situaci v Barmě místní zpravodaj serveru Spiegel ONLINE. „Všechno je zničené, nemáme už žádnou pitnou vodu a taky nic k jídlu. Desetitisíce jsou mrtví. Statisíce bez domova." Vláda podle něj ale nechává odklízet škody zatím jen ve vilových čtvrtích.
Informátorovi Spiegelu trvalo prý celé hodiny, než se dokázal dovolat do ciziny, spojení se navíc záhy přerušilo.
Kdyby se vládnoucí barmská junta o telefonátu dozvěděla, hrozilo by zdroji za podvratnou činnost dlouholeté vězení a mučení, tvrdí Spiegel.
Získat ze zničené Barmy delší očitá svědectví je momentálně téměř nemožné. Spojení s jihoasijskou zemí jsou v současnosti přerušena.
Agentura DPA přinesla svědectví místního manažera cestovní kanceláře. Trosky domů, suť a popadané stromy podle něj odklízejí holýma rukama především mniši a civilisté, vojáci jim pomohou jen zřídka. Za normálních okolností všudypřítomné příslušníky vojenské junty bylo prý bezprostředně po katastrofě vidět jen sotva.
Největším problémem podle svědků zůstávají chybějící dodávky elektřiny a vody. Studny jsou znečištěné. Výrazně vzrostly ceny nafty, která zásobuje generátory. Třikrát dražší jsou i potraviny. Otázkou je, zda bude země schopna vypořádat se se zničenou úrodou rýže.
Za peníze se dá prý sice stále sehnat všechno, většina populace je ale velice chudá. Záběrů a fotografií z místa katastrofy je ale stále jen velmi málo, většina pochází z přísně kontrolované státní televize.
Vojenská vláda generála Than Šweie podle dosavadních zpráv situaci nezvládá. Za vinu je jí dáváno, že obyvatelstvo dostatečně včas neinformovala. Není prý rovněž schopna koordinovat záchranné práce ani podat podrobnější zprávu o rozsahu celé katastrofy. Z vládního rozhlasu se namísto toho stále ozývají informace o plánovaném referendu o nové ústavě. Vládní zdroje od počátku udávaly nižší počty obětí než zahraniční diplomaté. Momentálně se mluví i více než 25 tisících, skutečná čísla však mohou být ještě výrazně vyšší, neboť postižená oblast delty byla hustě osídlena. Podle odhadů Evropské unie potřebuje v Barmě pomoc až půl milionu osob.
Uniformovaní vojáci zatím ale podle svědků v Rangúnu odklízeli škody jen v několika vilových čtvrtích a před významnými vládními budovami. Ve slumech na okrajích měst, kde jsou lidé již několik dní bez pitné vody, potravin a střechy nad hlavou, se prý zatím vojáci a jejich pomocníci neukázali. Když však loni v září ulicemi Rangúnu pochodovali protestující mnichové, zasáhli vojáci jen během několika málo hodin, připomíná Spiegel.
Obtížný je stále i přístup humanitárních organizací do země. Vláda po nich vyžaduje víza. Generálové mezinárodní pomocníky vnímají jako možný zdroj nepokojů a občanské neposlušnosti.
Státní rozhlas tedy občanům v postižených oblastech alespoň radí: „Jezte čerstvé ovoce, používejte čisté toalety a zbavte se odpadu. Dávejte také pozor na moskyty a hady!"
Foto: Reuters, AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.