Po letech bojů <span>ovládli maoisté</span> Nepál. Ve volbách.

Zahraničí
21. 4. 2008 11:07
Srp a kladivo dobyly Nepál.
Srp a kladivo dobyly Nepál.

Maoistická Nepálská komunistická strana, kterou Spojené státy uvádějí na seznamu teroristických organizací, směřuje k jednoznačnému vítězství ve volbách do ústavodárného shromáždění. Po sečtení hlasů ve 239 z 240 jednomandátových okrsků získali maoisté 120 poslaneckých křesel a vedou i v poměrném hlasování, které rozhoduje o rozdělení 335 mandátů.

Zde zatím získali podle neoficiálních výsledků 30 procent hlasů.

Volby do ústavodárného shromáždění, které má změnit himálajské království v pluralitní demokracii, se konaly 10. dubna. Celkově se rozhodovalo o 601 mandátech, z toho 240 poslanců bylo zvoleno přímo, 335 poměrným hlasováním a 26 jich určí vláda.

Celkové výsledky se podle agentury AP očekávají koncem tohoto týdne, už nyní je však zřejmé, že zvítězili někdejší maoističtí povstalci.

Druhá nejsilnější strana, centristický Nepálský kongres, získala 37 mandátů v přímých volbách a 21,5 procenta hlasů v poměrném hlasování.

Na třetím místě je marxisticko-leninská Komunistická strana Nepálu s 32 mandáty a podporou 21 procent voličů.

Nepálští maoisté se už po zveřejnění prvních výsledků krátce po hlasování prohlásili za vítěze voleb. Pravděpodobný budoucí premiér Baburam Bhattaraj dnes prohlásil, že jeho strana už zahájila jednání s možnými koaličními partnery. "Nová vláda bude sestavena během tří týdnů až jednoho měsíce," řekl Bhattaraj.

Nepálský král Gjánédra dnes také popřel, že by se po vítězství maoistů chystal odejít ze země. Spekulace o jeho možném odchodu do exilu se objevily v indických denících. Šéf maoistů Pračánda nicméně už v neděli prohlásil, že jeho strana nebude králi po zrušení monarchie bránit v podnikání ani v politické činnosti.

Maoisté bojovali s centrální vládou od roku 1996 za vytvoření "lidové republiky". Konflikt si za deset let vyžádal přes 13.000 obětí.

Boje ukončila až dohoda mezi Pračándou a premiérem Koirálou v roce 2006, podle níž se povstalci transformovali v politickou stranu. Součástí dohody bylo i zrušení monarchie.

Foto:Reuters a AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ