V Iráku bylo zatčeno 11 policistů a vojenských velitelů, kteří jsou kvůli středečním atentátům v Bagdádu podezřelí ze zanedbání povinností. Podle nové bilance při nich zahynulo 101 lidí a víc než tisíc osob bylo zraněno.
Většina Iráčanů si myslí, že šlo o vyřizování účtů mezi politickými klany, jehož oběťmi jsou obyčejní lidé. Obyvatelé Bagdádu dnes většinou nevycházeli ven, tržiště zela prázdnotou a byli na nich jenom obchodníci.
ČTĚTE TAKÉ: Bagdádem otřásla masivní vlna bombových útoků
Austrálie a Británie oficiálně ukončily operace v Iráku
Nejvíc lidí ve středu zemřelo při explozích u ministerstev zahraničí a financí, která jsou v blízkosti střeženého centra města s vládními budovami. "Policisté, kteří střeží stanoviště u těch objektů, jsou nakloněni určitým stranám a umožnili, aby se to stalo," řekl jeden z obchodníků Munzír Lami.
Premiér Núrí Málikí si myslí, že šlo o reakci irácké al-Kajdy na vládní rozhodnutí odstranit betonové bariéry, které v Bagdádu dělily čtvrti sunnitů a šíitů.
Toto rozhodnutí mělo být výrazem důvěry ve spolehlivost irácké bezpečnosti po odchodu amerických jednotek z iráckých měst. Američané se z nich stáhli na mimoměstské základny 30. června a z Iráku mají odejít do konce roku 2011.
Bariéry zmizely předčasně
Málikí svolal ještě ve středu večer zástupce policie a armády a řekl, že bude třeba přehodnotit bezpečnostní plány. Agentury z toho vyvozují, že si vláda uvědomila, že odstranění hlídek a bariér je zřejmě předčasné. Dnes byla zpřísněna bezpečnostní opatření kolem vládních budov a v obchodních centrech. Policisté a vojáci přísněji než jindy kontrolovali automobilisty a prohledávali vozy.
Bojím se teď stejně jako před dvěma lety. Následující dny budou ještě horší, protože pro politické strany jsou volby otázkou života a smrti," sdělil další z obchodníků Táhá Ahmad. Parlamentní volby se mají v Iráku konat začátkem příštího roku.
Zatímco vláda, v níž převládají šíité, z násilností viní kdysi vládnoucí sunnity a také zahraniční teroristy, mnoho Iráčanů si myslí, že příčinou je vnitřní boj mezi šíity a napětí mezi politickými stranami šíitů, Kurdů a sunnitů.
Bagdáďan Mázin Zakí je toho názoru, že se americké bojové jednotky budou muset do měst vrátit. "Přeji si, aby se Američané vrátili, protože iráčtí vojáci lidi neochrání," řekl.
Mnoho Iráčanů situaci řeší izolací a aspoň do voleb hodlají vycházet co nejmíň. "Nebojím se o sebe, ale o děti. Řekl jsem synovi, že hrozí atentáty. Chci, aby nechodil do školy do voleb nebo do té doby, než nastane klid," řekl další obyvatel hlavního města Džamál Safá.
Foto: Reuters, ČTK/AP