Syrská armáda se při dnešních útocích na pozice opozičních bojovníků soustředila na město Rastan a nasadila proti němu vrtulníky. Ramí Abdar Rahmán, který působí jako mluvčí opozice, řekl, že po těžkých ztrátách v pozemních oddílech teď vojsko používá stále častěji vrtulníky.
Podle něj se podařilo od konce května zničit několik desítek armádních vozů. Ministerstvo zahraničí zase tvrdí, že opozice má teď k dispozici moderní protitankové rakety. Internetem kolují snímky zničených tanků a obrněných aut. Syrská armáda dosud své pozemní jednotky podporovala ze vzduchu jen ojediněle. Syrské letectvo má ve své výzbroji mimo jiné vrtulníky Mi-8 a Mi-17.
Rastan leží na strategické řece v provincii Homs a dějištěm větších bojů byl už v minulosti. Dnes se bojovalo také v provinciích Hamá a Dará, v Halabu, na předměstích Damašku a ve východosyrském Dajr az-Zauru. Odtud jsou hlášeni čtyři mrtví civilisté, z Hamá tři.
Poblíž syrské hranice v severním Libanonu bylo od soboty uneseno sedm Libanonců a Syřanů. Jde o vyřizování účtů mezi komunitami sunnitů a alávitů.
Příslušníci obou těchto skupin žijí na obou stranách hranice a v Libanonu stejně jako v Sýrii sunnité patří ke stoupencům opozice, zatímco alávité stojí na straně vlády prezidenta Bašára Asada, který je sám alávita.
Podle nové bilance opozice si od loňského března nepokoje v Sýrii vyžádaly přes 14 tisíc obětí. O Sýrii by měl na své středeční návštěvě jednat v Teheránu šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Rusko a Írán patří k Asadovým spojencům. Rusko bude příští týden hostit další kolo mezinárodních jednání o íránském jaderném programu a chce také uspořádat mezinárodní konferenci k Sýrii s íránskou účastí.
V Radě bezpečnosti OSN se připravuje nová rezoluce. Má obsahovat protisyrské sankce a její schválení je vzhledem k tradičnímu odmítání Ruska a Číny nejisté.