Po výbuchu sopky na Jávě prchají před popelem desetitisíce lidí

Zahraničí
14. 2. 2014 10:55
Úřady vyzvaly k evakuaci 200 tisíc lidí, není ale jasné, kolik jich výzvy uposlechlo.
Úřady vyzvaly k evakuaci 200 tisíc lidí, není ale jasné, kolik jich výzvy uposlechlo.

Dva mrtvé a evakuaci více než 100 tisíc lidí si vyžádala čtvrteční mohutná erupce indonéské sopky Mount Kelud. Sopečný popel z vulkánu zahalil hustě obydlený ostrov Jáva a zastavil provoz na pěti mezinárodních letištích.

Mezinárodní letiště v druhém největším indonéském městě Surabaya a letiště ve městech Yogyakarta, Solo, Malang a Semarang byla uzavřena kvůli špatné viditelnosti a z obavy, že motory letadel zanese prach. Na letištích uvázly tisíce pasažérů.

Odkláněny jsou i lety do některých dalších destinací ve zbytku Indonésie, v Austrálii a v Thajsku. Letecká společnost Virgin Australia sdělila, že v pátek ruší lety na indonéský ostrov Bali, thajský Pchúket, Vánoční ostrov a Kokosové ostrovy. Její konkurent Qantas odložil na sobotu lety mezi Sydney a Jakartou.

Popel z vulkánu zastavil provoz na mezinárodních letištích.

Rozbřesk ukázal škody, které erupce způsobila. Dva lidé zahynuli, když se u jejich domů propadla střecha pod nánosem sopečného materiálu a popela. Tím jsou pokryty velké části Jávy a lidé se snaží očistit domácí zvířectvo i svá obydlí.

Sopečným popelem jsou pokryté velké části Jávy.

Indonéský úřad pro řešení přírodních katastrof uvedl, že všechny vesnice do vzdálenosti deseti kilometrů od sopky, v nichž žije přes 100 tisíc lidí, byly evakuovány. Úřady posílají občanům textové zprávy s varováním, aby se ještě nevraceli domů, protože ze sopky stále stéká žhavá láva a ve vzduchu čpí síra. Kvůli sopečnému prachu byla uzavřena i řada škol a největší buddhistický chrám světa Borobudur v Yogyakartě.

Sopka se probudila k životu ve čtvrtek.

Sopka Mount Kelud, která je vysoká 1731 metrů, se nachází na nejhustěji osídleném indonéském ostrově Jáva, jenž obývá více než polovina z 240 milionů obyvatel této země. Při posledním výbuchu vulkánu v roce 1990 zahynulo přes 30 lidí. V roce 1919 jeho mohutná erupce zabila minimálně 5160 osob.

Indonésané jsou na erupce sopek více méně zvyklí.

Po nejnovější, čtvrteční erupci, kdy sopečný prach vystoupal do výšky 17 kilometrů a exploze byly slyšet do vzdálenosti 130 kilometrů, se Mount Kelud prý stále otřásá. Další velký výbuch ale experti již nečekají. Indonésie má téměř 130 aktivních sopek, což je zřejmě nejvíce na světě.

Autor: AFP, ČTK Foto: ČTK/AP/ZUMA/imago stock&people

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ