Počet obětí atentátů v Bagdádu se přiblížil stovce
01.02.2008 10:28 Aktualizováno 02.02. 17:04
Počet obětí dvou pátečních sebevražedných atentátů na dvou tržištích v Bagdádu se zvýšil na 99 a počet zraněných nejméně na 208. Podle agentur vyvolaly útoky pobouření mezi Iráčany, kteří se obávají další vlny násilností.
"Včerejší bomby zabily naději, že se do Bagdádu vrátí normální život, vracíme se do víru násilí," řekl vládní zaměstnanec Abbás Chafájí. Iráčané kritizují i iráckou vládu, tvrdí, že vláda, která nedokáže své občany ochránit, selhala.
Terčem útoků, které američtí i iráčtí bezpečnostní činitelé připsali teroristické organizaci Al-Káida, byla oblíbená zvířecí tržiště v centru Bagdádu a v jižní části města. Spáchaly je dvě atentátnice. Podle iráckých bezpečnostních složek šlo v obou případech o mentálně postižené ženy, které ozbrojenci vybavili výbušninami a pak je na dálku odpálili.
Patnáct kilo výbušnin
Každá z atentátnic prý měla na sobě vestu s přibližně 15 kilogramy výbušnin, šrouby a kovovými kuličkami. Nálože byly podle irácké armády odpáleny pomocí mobilního telefonu.
"Al-Káida je (atentátnice) zneužila pravděpodobně proto, že nechápaly, o co jde. A patrně i proto, že neriskovaly, že budou prohledávány," řekl dnes na tiskové konferenci velitel amerických sil v Bagdádu, generál Jeffery Hammond.
Nejbrutálnější hnutí
Podle něj měla vestu s výbušninami jen jedna žena, druhá nesla nálož v batohu. Hammond nepotvrdil, že byly nálože odpáleny na dálku. "Nevíme, jak byly bomby odpáleny," řekl.
Irácký premiér Núrí Málikí vyjádřil naději, že nové útoky nepovedou k dalšímu zásadnímu zhoršení bezpečnostní situace. "Přísahám na krev (obětí), že dosáhneme našich cílů a zajistíme stabilitu Iráku. Budeme pokračovat... v likvidaci teroristů," uvedl Málikí.
Americká ministryně Condoleezza Riceová už v pátek řekla, že zneužití duševně nemocných žen dokazuje, že Al-Káida je "nejbrutálnějším a nejzkorumpovanějším hnutím".
Tržiště Ghazíl je velmi populární a o volných pátcích, kdy se na něm obchoduje, láká davy Iráčanů nabídkou zajímavé podívané. Specializuje se totiž na prodej domácích miláčků, od hlídacích psů přes opičky až po hady.
Je dobře známo také nabídkou ptáků, především holubů a papoušků, i tropických ryb. Zvířata se sem pašují například z Brazílie a Afriky.Dostane se tu i krmení pro všechny prodávané druhy zvířat.
Na tržišti se neútočilo poprvé
Výbuch nastal kolem 10.20 místního času, tedy v době, kdy bylo tržiště zaplaveno davy kupujících. Mezi nimi se ke zraněným snažily dostat sanitky, policisté a členové civilní obrany nakládají zraněné i do civilních aut a dodávek. Celou oblast pomáhali uzavřít a zajistit američtí vojáci, vylíčila situaci agentura Reuters.
Tržiště se v minulosti stalo terčem útoku už několikrát. Otevírá se v pátek a je vždy zaplněné davy nakupujících. Při dvojím atentátu loni v listopadu tam zahynulo 13 osob a téměř šest desítek dalších bylo zraněno.
Bagdádské rodiny si však pomalu začínají znovu zvykat toto oblíbené tržiště navštěvovat poté, co se bezpečnostní situace v Bagdádu v posledních měsících výrazně zlepšila.
Násilí v Iráku zaznamenalo od loňského června pokles až o 60 procent. Všeobecně se tento ústup připisuje vyslání dodatečných 30 tisíc amerických vojáků k posílení jednotek v irácké metropoli i rostoucímu počtu sunnitských dobrovolnických oddílů.
Páteční bagdádské útoky jsou podle agentury AP tvrdým připomenutím dřívějších násilností. Podle bilance, kterou získala agentura AFP ze zdrojů ministerstev vnitra, obrany a zdravotnictví, bylo přitom za letošní leden při násilnostech zabito nejméně Iráčanů od února 2006. Bilance hovoří o 541 mrtvých, z toho bylo 463 civilistů, 22 vojáků a 56 policistů.
Foto: Reuters, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.