<span>Počet obětí</span> převráceného trajektu v Bangladéši roste

Zahraničí
29. 11. 2009 12:27
Loď byla přecpaná cestujícími, ti ji asi převážili na bok.
Loď byla přecpaná cestujícími, ti ji asi převážili na bok.

Loď byla přecpaná cestujícími, ti ji asi převážili na bok.Na 51 stoupl počet obětí nehody trajektu na jihu Bangladéše, která se stala v noci z pátku na sobotu. Mezi mrtvými je většina žen a dětí. Další lidé jsou nadále pohřešováni, mnoho jich může být stále v nitru lodi.

Trajekt MV Coco-4 se stovkami lidí na palubě, kteří cestovali domů na svátek oběti íd al-adhá, se převrátil během vystupování cestujících u přístavu Bhóla na řece Tetulia. Podle výpovědi očitých svědků prý loď v husté mlze narazila do vyvýšeného břehu. Plavidlo se poté naklonilo na bok, jak se vyděšení cestující snažili utéci a nahrnuli se na jednu stranu lodi.

Místní televize ETV uvedla, že na třípatrovém trajektu bylo 1500 osob, byť doporučená kapacita tohoto plavidla byla 665 lidí. Mnozí prý stačili před nehodou vystoupit, ale někteří zůstali uvěznění v podpalubních prostorách a pomoci jim mohli jen potápěči. „V lodi nezbýval žádný prázdný prostor. Každý coul byl zaplněn cestujícími," citovala agentura AFP Mohammada Ripona.

V Bangladéši si cestovní společnosti většinou nevedou seznamy cestujících na trajektu, proto bývá obtížné zjistit přesný počet lidí na palubě. Během svátků jsou takto přelidněné trajekty na denním pořádku, i přes pravidelná varování úřadů.

Při nehodách trajektů zahynou v zemi desítky či stovky osob prakticky každý rok, za třicet let to je víc než tři tisíce lidí. Páteční neštěstí však bylo zřejmě nejhorší za poslední dva roky, uvedla agentura AP. MV Coco-4, jedno z největších říčních plavidel v Bangladéši, mívalo podle ministra lodní dopravy Šáhjahana Chána už dříve problémy.

Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ