Policie Papuy-Nové Guineje začala s vyklízením tábora Manus

Zahraničí
23. 11. 2017 08:46
Zrušené uprchlické středisko na ostrově Manus Papuy-Nové Guineje.
Zrušené uprchlické středisko na ostrově Manus Papuy-Nové Guineje.

Policie Papuy-Nové Guineje zahájila vyklízení zrušeného uprchlického střediska na ostrově Manus, ve kterém se navzdory výzvám k opuštění stále zdržují téměř čtyři stovky migrantů. V táboře žijí lidé, kteří požádali o azyl v Austrálii. Podle australského ministra pro imigraci Petera Duttona je cílem akce přemístit migranty do lepšího zařízení.

Austrálie dlouhodobě uplatňuje přísnou azylovou politiku, jež znemožňuje běžencům, kteří připlují k australským břehům, usadit se v zemi. Doposud posílala žadatele o azyl do táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea a za provozování táborů těmto zemím platila. Australská vláda prohlašuje, že tímto způsobem bojuje s převáděním a nelegální migrací.

Soud Papuy-Nové Guineje před časem rozhodl, že tábor na ostrově Manus je nelegální. Běženci mají být přemístěni do tří tranzitních center, do nich však odmítají jít, údajně z obav z útoků místních obyvatel.

"Australští daňoví poplatníci zaplatili asi deset milionů (australských) dolarů (164 milionů korun) za nové ubytování, a nyní chceme, aby se tam lidé přestěhovali," zdůvodnil nutnost vyklizení střediska australský ministr Dutton. Středisko na ostrově Manus je už od počátku listopadu bez dodávek vody a elektřiny.

Policejní velitel Papuy-Nové Guineje Dominic Kakas sdělil, že policie vstoupila do imigračního střediska a přesvědčila 35 z celkových 378 lidí v něm, aby se přesunui do náhradního ubytování v nedalekém městě Lorengau. Podle ochránců lidských práv však policie více než tři desítky mužů k opuštění tábora donutila. "Ničí všechno. Přístřešky, nádrže, postele a všechny osobní věci," uvedl na twitteru kurdský novinář Behrúz Búčání z Íránu, který je v táboře držen čtyři roky a stal se jakýmsi mluvčím zadržovaných migrantů.

Podle Kakase policisté neužili a nebudou užívat při vyklízení tábora násilí. "Říkáme jim jen, aby odešli, protože na tom druhém místě je voda, jídlo a řádné ubytování," řekl.

Mezi běženci na ostrově Manus jsou převážně příslušníci muslimského etnika Rohingů, kteří čelí pronásledování v Barmě, obyvatelé Afghánistánu sužovaného řadu let válečným konfliktem, Íránci a Srílančané.

Autor: ČTK , APFoto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ