Policie rozehnala demonstranty, čtyři mrtví

Zahraničí
17. 2. 2011 13:00
Protivládní nepokoje v Bahrajnu, inspirované zřejmě podobnými protesty v Tunisku a Egyptě, vypukly v pondělí.
Protivládní nepokoje v Bahrajnu, inspirované zřejmě podobnými protesty v Tunisku a Egyptě, vypukly v pondělí.

Pořádková policie v Bahrajnu dnes zbořila tábor demonstrantů na centrálním náměstí metropole Manámy. Při zásahu byli dva lidé zabiti, další dva podlehli zraněním v nemocnici. Šíitská opozice označila policejní zákrok za terorismus.

Celkem bylo podle opozičních zdrojů zraněno kolem 95 lidí, z nichž někteří jsou v kritickém stavu. "Ať už rozhodl o útoku proti protestujícím kdokoli, učinil tak s cílem zabíjet," prohlásil poslanec opozičního parlamentního bloku Sdružení národní muslimské dohody (Vifák) Abdal Džalíl Chalíl.

Protivládní nepokoje v Bahrajnu, inspirované zřejmě podobnými protesty v Tunisku a Egyptě, vypukly v pondělí."Je to vyložený terorismus," prohlásil o zákroku, při němž stovky policistů napochodovaly před úsvitem na Perlové náměstí a zaútočily tam na nocující demonstranty slzným plynem, gumovými projektily a podle tvrzení opozice i tříštivou municí.

Náměstí se po zásahu policie téměř vylidnilo. Zůstaly na něm jenom prázdné stany a přikrývky. Policie prý pronásledovala demonstranty v přilehlých ulicích. K náměstí se poté přesunulo více než 50 obrněných vozidel a tanků, které ho obklíčily a zablokovaly přístupové cesty k němu.

Vlajka Bahrajnu jako módní doplněk.Bahrajnské ministerstvo vnitra v prohlášení, které ocitovala televizní stanice Al-Džazíra, uvedlo, že "bezpečnostní síly vyklidily oblast Perlového náměstí od protestujících poté, co byly vyzkoušeny všechny možnosti dialogu s nimi, na což někteří odpověděli pozitivně a v klidu odešli".

V televizi Al-Džazíra odsoudil tvrdý zásah bezpečnostních sil proti demonstrantům vůdce opozičního sdružení Vifák šajch Alí Salmán. Náměstí v Manámě bylo násilně vyklizeno, zatímco většina ze zhruba šest tisíc demonstrantů spala, prohlásil. "Tak se nesmí zacházet s pokojnými demonstranty," řekl Salmán.

Zdůraznil zároveň, že šíitské sdružení Vifák, které demonstranty podporuje, nechce svržení panovnické rodiny, nýbrž politické reformy. Bahrajn musí být přeměněn v konstituční monarchii, vláda má být napříště volená, a nikoliv obsazovaná královými oblíbenci, přiblížil Salmán požadavky opozice.

Protivládní nepokoje v Bahrajnu, inspirované zřejmě podobnými protesty v Tunisku a Egyptě, vypukly v pondělí. Většinu demonstrantů tvořili šíité, kteří si dlouhodobě stěžují na to, že je vláda sunnitské dynastie přehlíží a diskriminuje (sunnnité a šíité představují dvě hlavní větve islámu s odlišným názorem na to, kdo je nástupcem proroka Mohameda).

Mladá bahrajnská demonstrantka. Do dnešního zásahu si nepokoje vyžádaly dva mrtvé. V úterý obsadilo centrum hlavního města údajně až 10 tisíc protestujících lidí. Ve středu tu tisíce účastníků průvodu k uctění památky druhé oběti nepokojů požadovaly demisi premiéra.

Dnešní zásah představuje zásadní změnu taktiky bahrajnských úřadů. Pondělní střety policie s demonstranty vyvolaly ostrou kritiku ze strany západních spojenců, včetně USA, a policie se při středečních demonstracích držela zpět. Na protest proti nové eskalaci násilí rezignoval na svůj úřad ministr zahraničních věcí Nasr Baharna.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Profimedia

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ