Spojené státy stále trvají na svém požadavku, aby Turecko neútočilo na syrské Kurdy. V Rijádu to řekl americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Dodal, že USA vyjednávají o bezpečnosti turecko-syrské hranice. Na dotaz týkající se výroku prezidenta Donalda Trumpa, který pohrozil Turecku ekonomickými sankcemi v případě, že Turecko ohrozí syrské Kurdy, ministr řekl, že je potřeba se s dotazem obrátit na prezidenta.
Pompeo se vydal minulý týden na Blízký východ s cílem vysvětlit spojencům USA Trumpovo rozhodnutí o stažení amerických sil ze Sýrie. Právě to může ohrozit Kurdy v Sýrii a vystavit je případnému útoku ze strany Turecka. Spojené státy kurdské milice považují za své spojence, Ankara za teroristy.
Trump také hovořil o možnosti vytvořit bezpečnostní pásmo, které oddělí turecké síly od kurdských. Pompeo řekl, že se o tom stále jedná. "Chceme zajistit bezpečnost lidem, kteří bojovali po našem boku, aby svrhli chalífát Islámského státu, stejně jako chceme zabránit tomu, aby teroristé ze Sýrie útočili na Turecko. To jsou naše dva zájmy," sdělil podle agentur Pompeo.
Turecko na Trumpovu hrozbu sankcemi reagovalo příkře. Prezidentův mluvčí Ibrahim Kalin řekl, že teroristé nemohou být partnery a spojenci, a dodal, že Turecko nebojuje proti Kurdům jako národu, ale proti teroristům. Ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu vzkázal, že vyhrožováním USA ničeho nedosáhnou.
Pompeo v Rijádu hovořil také o vraždě saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího a řekl, že tamní vůdci chápou, že je potřeba, aby lidé spojení s vraždou nesli zodpovědnost. Chášukdží byl zabit loni na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu a panují dohady, že vraždu tohoto kritika Rijádu nařídil saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán. Saúdská Arábie je ale také spojencem USA a Trump dal najevo, že to tak zůstane, i kdyby se princova účast prokázala. Pompeo se s korunním princem sešel.
Ministr ještě navštíví Omán, ale z osobních důvodů zrušil následnou cestu do Kuvajtu: kvůli úmrtí v rodině se předčasně vrátí do USA.