Severní Korea odmítla nové sankce, které proti ní ve středu uvalila Rada bezpečnosti OSN za zářijový jaderný test. Podle prohlášení ministerstva zahraničí v Pchjongjangu sankce popírají svrchovanost země a její právo na přežití, a země proto přijme "přísnější sebeobranná opatření". Informovala o tom severokorejská tisková agentura KCNA.
Jaderný test, který Severní Korea provedla letos v září, byl už pátý v pořadí a z dosud provedených jaderných zkoušek největší. Cílem sankcí je snížit zemi roční příjmy z exportu o více než čtvrtinu.
Patnáctičlenná Rada bezpečnosti jednomyslně přijala rezoluci, která předpokládá snížení exportu uhlí z KLDR asi o 60 procent. Zavádí k tomuto účelu strop prodeje na 400,9 milionu dolarů (10,2 miliardy korun) nebo na 7,5 milionu tun; podle toho, co bude nižší. Uhlí je pro KLDR hlavním exportním artiklem.
Rezoluce také zakazuje export mědi, niklu, stříbra a zinku a také prodej soch ze Severní Koreje.
OSN uvalila sankce proti Severní Koreji v roce 2006 v důsledku jaderných a raketových testů. Sankce byly několikrát zpřísněny. Poslední jadernou zkoušku KLDR provedla 9. září. Spojené státy a Čína, která je největším spojencem Pchjongjangu, jednaly více než dva měsíce o podobě nových sankcí, než návrh rezoluce předložily zbývajícím členům RB OSN.
Zákazem severokorejského vývozu mědi, niklu, stříbra a zinku přijde Pchjongjang asi o sto milionů dolarů ročně. Prodej soch, které směřují hlavně do afrických zemí, znamená snížení zisku v řádu desítek milionů dolarů, uvedli diplomaté.