V poškozené japonské jaderné elektrárně Fukušima technici zjistili radioaktivní plyn, který může souviset se štěpením. To by mohlo ukazovat na problém s jedním z reaktorů. Technici proto z bezpečnostních důvodů do místa vhánějí kyselinu boritou.
Plyn ze zmíněného reaktoru obsahuje radioaktivní xenon, který by mohl být vedlejším produktem nečekaného jaderného štěpení. Chladicím systémem je proto do zařízení od úterka čerpána kyselina boritá, která se používá ke kontrole nukleárních reakcí. Ke zmíněnému protiopatření elektrárna přistoupila, ačkoli není jasné, zda štěpení skutečně nastalo.
Provozovatel zničeného komplexu společnost TEPCO tvrdí, že teplota v reaktoru, tlak a radiace nevzrostly. Mluvčí společnosti prohlásil, že zjištění plynu zřejmě nepředstavuje závažný problém.
DPA upřesnila, že nejnovější problém se týká reaktoru číslo dvě. Během březnového zemětřesení a následné přívalové vlny cunami byla dvojka spolu s reaktory jedna a tři poškozena. Zaznamenáno bylo rovněž tavení palivových tyčí v reaktorech. Zbývající tři reaktory byly kvůli údržbě ještě před nehodou odstaveny.
Z poškozené elektrárny doposud uniká radiace. Největší jaderná katastrofa od havárie elektrárny v Černobylu v roce 1986 přiměla japonské úřady k prověrce ostatních reaktorů, přičemž tyto kontroly ještě nebyly dokončeny. Dočasná odstávka působí problém s dodávkami elektřiny, protože Japonsko, chudé na energetické zdroje, je na atomové energii závislé.