Poslední povstalecká skupina v Ghútě stále vyjednává s Asadem

Zahraničí
26. 3. 2018 21:07
Ghúta - evakuace.
Ghúta - evakuace.

Poslední skupina rebelů bojující ve východní Ghútě stále vyjednává se syrskou vládou o příměří. S odkazem na sdělení skupiny Džajš al-Islám (Armáda islámu) o tom v pondělí informovala agentura. Tvrzení rebelů je v rozporu s dřívějším prohlášením spojence Damašku, Ruska, že tato skupina stejně jako další povstalci souhlasila s evakuací z enklávy.

Všechny ostatní skupiny rebelů ve východní Ghútě uzavřely se syrskou vládou dohodu o evakuaci. Syrský prezident Bašár Asad se tak blíží k jednomu ze zásadních vítězství v boji proti povstalcům za více než rok.

Východní Ghúta se ocitla v obležení vládních jednotek na jaře 2013 krátce poté, co ji ovládli povstalci. V katastrofálních podmínkách tam žilo na 400.000 lidí. Podle exilové organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) při vojenských akcích od 18. února zahynulo nejméně 1600 civilistů. Nyní oblast již z 90 procent opět ovládla syrská vládní vojska.

Džajš al-Islám stále kontroluje Dúmu, což je největší město východní Ghúty. "Rozhovory pokračují a dosud se nepodařilo uzavřít konečnou dohodu," uvedl mluvčí skupiny Hamza Bírkdár na sociálních sítích. Představitel ruské armády dříve dnes uvedl, že Džajš al-Islám je připravena se v Ghútě vzdát. Bírkdár tvrzení označil za lež.

SOHR uvedla, že syrská armáda v pondělí Dúmu ostřelovala a bojovníci Dajš al-Islám se na jedné z front u Dúmy s vládními vojsky střetli.

Na základě dohod zprostředkovaných Ruskem východní Ghútu od čtvrtka opustily desítky autobusů s rebely a jejich rodinami a dalšími civilisty, kteří nechtějí žít pod nadvládou Asada. V pondělí na křižovatce u Ghúty tvořily kolony autobusů, které mají tisíce lidí z Ghúty evakuovat, odpoledne bylo 40 autobusů naplněných. Všechny autobusy směřují do povstaleckých oblastí na severu Sýrie.

Televize Orient, která sympatizuje s opozicí, dnes zveřejnila záběry konvoje, který dorazil do Idlibu poté, co Ghútu v uplynulých dnech opustil. Rodiče pomáhali dětem z autobusů, nesli pytle se svými věcmi a jeden z rebelů měl přes rameno pověšenou pušku.

Rusko povstalcům slíbilo, že budou v bezpečí, povstalecké skupiny ale Moskvě nevěří.

Dobytí východní Ghúty by pro Asada znamenalo největší vítězství proti povstalcům od dobytí Halabu (Aleppa) v prosinci 2016. Povstalci však nadále kontrolují části severozápadní a jihozápadní Sýrie.

Západní země a ochránci lidských práv Damašek a Moskvu viní z cíleného bombardování civilistů v Ghútě a z chemických útoků. Ruská a syrská vláda obvinění odmítají a tvrdí, že jde o boj proti teroristům.

Autor: ČTK , Reuters, APFoto: , ČTK/AP/Uncredited

Další čtení

Známka se Stalinem a přátelství s Čínou

Odhalení zločinů Stalina byla chyba, vraťte Stalingrad, chtějí ruští komunisté

Zahraničí
6. 7. 2025

Počet mrtvých po záplavách v Texasu vzrostl na 59, Trump uvolnil pomoc

Zahraničí
6. 7. 2025
ilustrační foto

V Rudém moři je pod útokem obchodní loď: Střelba, granáty, osm plavidel

Zahraničí
6. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ