Postřelili pákistánskou dívku talibanci? Mohla to být CIA

Zahraničí
17. 10. 2012 18:45
Pákistánská dívka u fotografie těžce zraněné Malalaj.
Pákistánská dívka u fotografie těžce zraněné Malalaj.

Většina Pákistánců sice odsoudila útok, při němž ozbrojenci hnutí Taliban postřelili čtrnáctiletou Malalaj Júsufzaiovou, ale malá část společnosti věří, že tento incident byl součástí "americko-izraelského spiknutí" proti islámu a Pákistánu. Informoval o tom zpravodajský server Deutsche Welle.

"Za útokem na Malalaj stojí CIA!", "Malalaj byla americkou agentkou!", "Je to spiknutí k očernění Talibanu a islámu!" Sociální sítě Facebook a Twitter byly tento týden plné podobných prohlášení a vzkazů. Většina pisatelů přitom patří ke střední třídě a je relativně vzdělaná.

Malalaj odvážejí na léčení do Británie. Mnozí z pákistánských liberálních analytiků vysvětlují tento fenomén skutečností, že "lidé milují konspirační teorie". Poukazují na to, že v zemi, jejíž ekonomika je v troskách a kde inflace a nezaměstnanost vystoupaly výš než kdykoli předtím, v zemi se zkorumpovanou civilní vládou, kde jsou časté výpadky proudu i teroristické útoky, je pro obyvatele pohodlné vinit Západ za všechny svoje strasti

Pákistánští lékaři úspěšně vyjmuli kulku z hlavy Malalaj, kterou ozbrojenci postřelili minulé úterý v údolí Svát na severozápadě Pákistánu. Dívka byla poté převezena k další léčbě do Británie.

K útoku se přihlásilo hnutí Taliban, podle něhož byla čtrnáctiletá dívka napadena, protože "podporovala sekularismus" ve Svátu. Malalaj vedla navzdory svému nízkému věku odhodlanou kampaň za právo na vzdělání pro dívky a byla hlasitou kritičkou Talibanu.

Pákistánské dívky se modlí za Malalaj.Za blog, na němž psala o hrůzách páchaných Talibanem v údolí Svát, si vysloužila mezinárodní uznání a v minulém roce dostala od pákistánské vlády národní cenu míru.

"Tohle byla rozhodně taktika, jak odvrátit naši pozornost od náletů bezpilotních letounů," tvrdí jeden z komentářů pod článkem o Malalaj, který na svém internetovém serveru zveřejnil pákistánský liberální list Express Tribune. Komentátor dodal, že "někteří lidé jsou jenom otroky médií a nemají vlastní ideologii".

"Pákistánská armáda si připravuje půdu k útoku na Taliban ve Vazíristánu," napsal další z komentátorů. "Malalaj postřelili agenti CIA. Neházejte vinu na Taliban." Příspěvek na Facebooku pro změnu tvrdí, že útok na mladou aktivistku byl proveden, aby Pákistánci přestali protestovat proti protiislámskému filmu Nevinnost muslimů.

Někteří internetoví uživatelé zveřejnili fotografie Malalaj a jejího otce upravené v grafických programech tak, aby vypadaly, že na nich pózují po boku amerických vládních činitelů. Na serverech se objevily i snímky mrtvých mladých dívek zabitých údajně při náletech amerických bezpilotních letounů s popisky typu "Tyhle si nezaslouží náš soucit?" nebo "Oběti amerických náletů nejsou lidé?".

Ansar Burney, bývaký pákistánský ministr a nyní humanitární spolupracovník OSN v Pákistánu, drží fotografii postřelené dívky.

Na jednom z facebookových profilů se objevila fotografie amerického prezidenta Baracka Obamy smějícího se s několika členy své vlády. Popisek zněl: "Pane, oni pořád věří, že na Malalaj zaútočil Taliban."

Podle Mansúra Rázy, pákistánského výzkumníka žijícího v Karáčí, se tímto způsobem lidé sympatizující s Talibanem a dalšími radikálními náboženskými skupinami snaží "vnést do situace zmatek". "Je to organizovaná snaha znevážit útok na Malalaj, protože většina Pákistánců se sjednotila v odsouzení Talibanu."

"Podle mého názoru je to pokus, jak přesunout odpovědnost na jiné," řekl Deutsche Welle islámábádský psycholog Hamíd Satti. "Místo toho, abychom čelili trpké realitě a vyrovnali se s ní, obviňujeme jiné. Je to naše obrana."

Měl pokus zabít Malalaj odvrátit pozornost od útočících dronů? Pákistánci nenávidí USA a zároveň před nimi stojí v úžasu," řekl pákistánský student v Karáčí, který si nepřál být jmenován. "Myslí si, že Spojené státy mají nadpřirozené schopnosti jako bůh. Věří, že mohou udělat cokoli, co se jim zlíbí. Že mohou nechat lidi zmizet, způsobit záplavy, poslat agenty z vesmíru," dodal s tím, že mnozí z lidí, kteří zveřejňují nenávistné materiály proti USA na internetu, by udělali cokoli, aby dostali americké vízum.

Autor: ČTK Foto: Pentagon , Profimedia

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ