Pověste prezidenta! volali demonstranti v Pákistánu
14.06.2008 11:21
Bývalý pákistánský premiér Naváz Šaríf vystupňoval útoky na prezidenta Parvíze Mušarafa. Na shromáždění v Islámábádu řekl, že Mušaraf se musí zodpovídat z puče, kterým v roce 1999 svrhl Šarífovu vládu. Dav přitom volal, aby byl Mušaraf oběšen. Šaríf se připojil k protestu právníků, kteří od středy objížděli pákistánská města a teď dorazili do metropole.
Pátečního shromáždění, které trvalo do dnešního rána, se zúčastnilo 20 tisíc lidí.
Šaríf se loni vrátil z exilu a jeho Pákistánská muslimská liga (PML-N) skončila v únorových volbách druhá. Šaríf přistoupil na vstup do koalice s vítěznou Pákistánskou lidovou stranou (PPP), ale na rozdíl od ní nepřestává volat po Mušarafově sesazení.
"Po volbách jsme váš žádali, abyste se ctí odstoupil, ale vy jste to neudělal. Teď si lidé přejí, abyste byl pohnán k odpovědnosti," řekl Šaríf o Mušarafovi, zatímco dav volal: "Pověste Mušarafa!" Šaríf už v minulosti žádal, aby byl prezident souzen za zradu, protože loni pozastavil platnost ústavy.
Mušaraf v listopadu také vyhlásil výjimečný stav a odvolal členy nejvyššího soudu, který neschvaloval jeho opatření související s předchozími prezidentskými volbami. Mušaraf sice říjnové volby vyhrál, ale kandidoval do nich v rozporu z ústavou jako vrchní velitel armády. Do nejvyššího soudu pak jmenoval své stoupence a dodnes odmítá vrátit do funkcí odvolané členy.
Právnická obec proti tomu protestuje a asi 1100 mužů zákona a Mušarafových kritiků se ve středu vydalo po pákistánských městech.
Páteční islámábádské shromáždění se konalo nedaleko parlamentní budovy za mimořádných bezpečnostních opatření. Mezi přítomnými byli zejména příznivci PML-N, aktivisté z konzervativních náboženských skupin a studenti.
Právníci tak dávají najevo nespokojenost s politikou spolupředsedy PPP Ásifa Alího Zardárího. Po volbách se sice se Šarífem dohodl, že se do nejvyššího soudu mají vrátit původní členové, ale zatím není jasné jakým způsobem. Právnická obec to považuje za nepřijatelné průtahy.
Analytici se domnívají, že původní složení nejvyššího soudu bude muset být obnoveno, aby bylo možné tuto kauzu uzavřít. Mušarafovi prý ale bezprostředně pád nehrozí, protože zatím za ním stále stojí armáda, i když on už v jejím čele není. Podle agentury AFP hodlají stoupenci postižených soudců v Islámábádu pořádat v příštích dnech pokojné protesty.
Foto: AP a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.