Povídačky o Kim Čong-ilovi <span>zbytečně popuzují</span> KLDR

Zahraničí
17. 9. 2008 14:10
Velký, leč ztracený vůdce Kim Čong-il.
Velký, leč ztracený vůdce Kim Čong-il.

Velký, leč ztracený vůdce Kim Čong-il.Jihokorejský premiér Han Sung-su nařídil dnes vysokým státním úředníkům, aby zabránili dalšímu šíření tajných informací o zdravotním stavu severokorejského vůdce Kim Čong-ila, jež prý vedou k politické nejistotě v KLDR a Pchjongjang zbytečně popuzují. Kima v srpnu postihla mrtvice, po níž podle dnešních zpráv jihokorejské rozvědky zřejmě stále zůstává ve vážném stavu.

"V Severní Koreji vzrostla vzhledem ke zprávám o zdravotních problémech Kim Čong-ila politická nejistota a celý svět teď hoří zvědavostí," prohlásil Han Sung-su na dnešním zasedání kabinetu v Soulu.

Jihokorejská vláda se obává, že by se společenský chaos po případném zhroucení režimu severního souseda přelil do Jižní Koreje.

"V tuto chvíli nikdo neví, jak se situace vyvine... Je to velmi závažná věc, která si vyžaduje důkladnou přípravu na jakýkoli možný scénář," dodal, přičemž vyzval vysoké státní představitele, aby "nezveřejňovali informace o Kim Čong-ilovi, pokud to není nutné, a zbytečně Severní Koreu neprovokovali".

Kim na návštěvě severokorejské vojenské jednotky v roce 2007.Pchjongjang popírá, že je Kim nemocný. Naposledy se však severokorejský vůdce objevil na veřejnosti v polovině srpna. Minulý týden se Kim překvapivě nezúčastnil oslav 60. výročí založení státu. Podle jihokorejských zdrojů šestašedesátiletý Kim prodělal 14. srpna mrtvici a podstoupil operaci mozku. Japonská tisková agentura Kjódó v neděli sdělila, že Kima operovala pětice čínských mozkových chirurgů.

Jihokorejský deník Čungang ilbo dnes oznámil, že čínští vojenští lékaři - neurochirurgové, kteří byli do KLDR vysláni poté, co Kima postihla mrtvice, v zemi nadále setrvávají.

List odvolávající se na zdroje z jihokorejských tajných služeb soudí, že by to mohlo znamenat, že severokorejský vůdce je stále ve vážném stavu. Je ale prý také možné, že lékaři ještě neodcestovali, aby nemohli předat zprávy o Kimově zdravotním stavu.

Smrt Kim Čong-ila by vyvolala velkou nejistotu kolem následnictví v zemi, jejíž hluboká nedůvěra vůči okolnímu světu je podepřená armádou čítající 1,2 milionu vojáků a možná i jadernými zbraněmi.

Jihokorejci hltají zprávy či spekulace o chorobách Kim Čong-ila.Předpokládá se, že vládu po Kimovi převezme některý z jeho synů. Kim však doposud nenaznačil, kdo z nich má největší šanci.

Jihokorejská agentura Jonhap dnes uvedla, že všechny tři Kimovy syny sužují chronické nemoci. Nejstarší, sedmatřicetiletý Kim Čong-nam, podědil po otci a dědečkovi problémy se srdcem. Má také velkou nadváhu.

Prostřední syn, sedmadvacetiletý Kim Čong-čul, trpí údajně hormonální poruchou a možná si vypěstoval návyk na léky proti bolesti, které začal brát po zranění nohy při basketbalu.

Nejmladšího, pětadvacetiletého Kima Čong-wu, který je označován za nejschopnějšího a rozhodl se pro kariéru v armádě, patrně trápí vysoký tlak a cukrovka. "Jeho zdraví se zřejmě radikálně zhoršilo, když se pod vlivem stresu dal na pití," tvrdí zdroje z jihokorejské rozvědky.

List Čoson Sinbo, který vychází v Japonsku a je nakloněn severokorejskému režimu, nicméně dnes zopakoval, že Kim Čong-il není nemocný a na veřejnosti se údajně neukazuje kvůli sporům o severokorejský jaderný program.

Přehlídka k 60. výročí KLDR 9. září 2008 v Pchjongjangu.

Napětí na Korejském poloostrově vzrostlo poté, co KLDR v srpnu zastavila demontáž svého hlavního nukleárního komplexu na protest proti neochotě Washingtonu vyškrtnout Severní Koreu ze svého seznamu zemí podporujících terorismus. Podle Soulu naopak KLDR od té doby podnikla kroky k obnově svých jaderných zařízení.

Náměstek americké ministryně zahraničí John Negroponte dnes vyjádřil naději, že KLDR nakonec bude souhlasit s plánem jaderného odzbrojení, i když práce na demontáži jongbjonského komplexu zatím přerušila. Ačkoli jednání s Pchjongjangem se oproti očekávání protáhla, Negroponte je optimistický a věří, že KLDR nakonec vpustí do země jaderné inspektory, kteří mají potvrdit, že se Severní Korea atomových zbraní vzdala.

V pátek se mají podle jihokorejského ministerstva zahraničí v pohraniční vesnici Pchanmundžom setkat představitelé obou Korejí k jednání o mezinárodních dodávkách energie, které byly KLDR slíbeny v roce 2007 výměnou za postupné jaderné odzbrojení. Na základě dohody uzavřené s USA, Čínou, Ruskem, Jižní Koreou a Japonskem by KLDR měla dostat pomoc ve výši až tří milionů tun paliva; zatím jí byla poskytnuta polovina.

Foto: AP, Reuters a Graphic News 

Autor: ČTK

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ