Syrští povstalci dali ve středu prezidentovi Bašáru Asadovi 48hodinové ultimátum na to, aby se podřídil mezinárodnímu mírovému plánu na ukončení násilí v zemi. O návštěvě autora plánu Kofiho Annana v Damašku informoval Radu bezpečnosti OSN jeho zástupce Jean-Marie Guéhenno. Moskva považuje za předčasné, aby OSN podnikala nové kroky vůči Sýrii kvůli pátečnímu masakru ve městě Húlá, a ujistila, že neuvažuje o změně svého postoje k Sýrii.
"Ultimátum vyprší v pátek ve 12.00 (11.00 SELČ), pak budeme zproštěni všech závazků a budeme bránit a chránit civilisty, jejich vesnice a města," oznámilo velení opozičních ozbrojených sil v prohlášení mluvčího spojeného velení Syrské svobodné armády, plukovníka Kásima Saadaddína, umístěném na YouTube.
Jakékoli snahy vyvíjet na Moskvu tlak jsou "stěží vhodné", řekl agentuře Reuters mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Při Putinově páteční návštěvě v Německu a Francii se proto podle něj dá očekávat pokračování důsledné a pevně podložené pozice Ruska k Sýrii. Rusko zároveň označilo za "kontraproduktivní" vyhošťování syrských diplomatů ze západních států, protože se tak prý uzavírá kanál působení na vládu prezidenta Bašára Asada.
Vyhoštění velvyslanců
Ke skupině 11 zemí, které vyhostily syrské velvyslance, se ve středu připojily Japonsko a Turecko. Syrský tisk tento postup označil za hysterické opatření, jež zkomplikuje Annanovo úsilí. Damašek ve středu reagoval vyhoštěním nizozemského chargé d'affaires.
České ministerstvo zahraničí předvolalo syrskou chargé d'affaires v Praze, jíž tlumočilo "jednoznačné odsouzení" masakru v Húlá a žádost, aby viníci byli potrestáni.
Čína je stále proti vojenské intervenci v Sýrii. Chce vyšetření masakru v Húlá, syrského velvyslance ale kvůli tomu neodvolá, uvedlo ministerstvo zahraničí. Vojenskou intervenci v Sýrii by pod mandátem OSN schvalovala například Francie.
Izraelský ministr obrany Ehud Barak považuje vyhošťování Syřanů za nedostatečné opatření, které Asadovi spánek nenaruší. Vyzval ke konkrétnějším krokům.
Belgický ministr zahraničí Didier Reynders se domnívá, že bez vojenského opatření se nedá očekávat změna Asadova postoje. Nešlo by prý ale o intervenci jako v Libyi, nýbrž o vytvoření bezpečnostních zón a o humanitární koridory.
Syrský generální honorární konzul v Kalifornii oznámil, že kvůli nedávnému masakru v syrském Húlá odmítá nadále spolupracovat s Asadovým režimem. Je podle všeho prvním z vysokých syrských diplomatů, kdo tak učinil.
Na východě Sýrie se ve středu našla těla 13 osob, jež měly ruce spoutané za zády a z blízkosti byly střeleny do hlavy. Šéf pozorovatelů OSN Robert Mood je novým masakrem šokován. Podle některých opozičních zdrojů jde o dezertéry v civilu, podle jiných o zaměstnance ropné společnosti, kteří se připojili k protestům po masakru v Húlá.
Úterní násilnosti v Sýrii nepřežilo téměř sto lidí, ve středu byly boje obnoveny u Damašku, v Homsu a Hamá. Zabito bylo nejméně 18 lidí. Podle nejnovějších zpráv z opozičních zdrojů obnovily večer vládní síly ostřelování města Húlá z těžkých zbraní.
V provincii Dajr az-Zaur byl ve středu proveden další útok na ropovod, který státní agentura SANA připsala "teroristickým skupinám". Výbuch způsobil požár, čerpání suroviny do této větve ropovodu bylo dočasně přerušeno.
Povstalci dali Asadovi ultimátum
Zahraničí
30. 5. 2012 20:24Bašár Asad (vpravo) se kvůli situaci v zemi sešel i s Kofi Annanem, zmocněncem OSN a Ligy arabských států.
Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Profimedia