Venkovské tradice opouštění mrtvých dětí, o nichž se předpokládá, že "nosí smůlu", možná sehrály roli v případu 21 zemřelých nemluvňat, jejichž tělíčka byla o víkendu nalezena odhozená v řece ve východní Číně. V této souvislosti zatkla místní policie dva pracovníky márnice nedaleké nemocnice, kteří jsou obvinění z toho, že tělíčka do vody naházeli.
Oba muži vzali peníze od příbuzných dětí, které zemřely na nějakou chorobu, a slíbili, že se o jejich těla náležitě postarají. Místo toho ale mrtvé děti ve věku od narození do několika měsíců hodili do řeky na předměstí východočínského města Ťi-ning v provincii Šan-tung.
Jak je možné, že se rodiče tolika dětí jednoduše zřekli jejich ostatků? Nemocniční předpisy obvykle vyzývají rodiče, aby si ostatky zemřelých dětí převzali. Ale ve venkovských oblastech Číny stále přetrvává tradiční víra, že smrt malého dítěte nosí smůlu, a proto je tělo často někde odloženo nebo pohřbeno v neoznačeném hrobě.
"Podle zvyků na některých místech nejsou mrtvé děti ani považovány za člena rodiny a nejsou pohřbívány v rodinných hrobech," vysvětluje profesor Cchao Jung-fu z Šantungské univerzity.
Některé rodiny proto raději nechají tělo v nemocnici nebo někomu zaplatí, aby ho pohřbil. Část lokálních zvyků zachází ještě dál. Když zemře dítě, spálí rodina jeho šaty, hračky a fotografie - cokoli, co by připomínalo, že dítě vůbec existovalo. Tyto tradice vycházejí z čínské zemědělské minulosti, kdy byla úmrtí dětí běžná a nepovažovala se za nic, čím by se člověk měl více zaobírat.
Foto: ČTK/AP