Před <span>domácím násilím</span> už mají Saúdky kam utéci

Zahraničí
4. 1. 2009 14:47
Saúdské ženy. Z pohledu Západu často život ve zlaté kleci.
Saúdské ženy. Z pohledu Západu často život ve zlaté kleci.

Saúdské ženy. Z pohledu Západu často život ve zlaté kleci.Zbitá, popálená a pohmožděná přišla Azza čtyřikrát na policejní stanici, nežli jí nakonec úřady povolily odejít od násilnického manžela a uchýlit se do útulku. Během 12 let jejich společného života ji saúdský manžel bil železnou tyčí, připoutával ji a poléval vroucí vodou.

O nesnadném útěku žen před domácím násilím v Saúdské Arábii píše agentura Reuters.

Policie však Azzu obvykle poslala zpátky domů, protože se její muž vždy písemně zavázal, že přestane se svou ženou špatně zacházet. To je standardní praxe v zemi, kde ženy potřebují souhlas mužských příbuzných kvůli všemu, co chtějí dělat - počínaje zaměstnáním a pronájmem bytu konče.

Případ Ranji Bazaové vzbudil pozornost i za hranicemi království."Po návratech se bití vždy zhoršilo," vzpomíná Azza, která nakonec dosáhla rozvodu a žije v nedávno otevřeném útulku v Džiddě. "Násilí se hrozně stupňovalo a on mě začal přivazovat tak, že jsem nemohla utéci. Zablokoval všechna okna."

Nakonec se jí před čtyřmi lety podařilo utéci okénkem v koupelně, přičemž si zlomila pánevní kosti. Dosáhla rozvodu na základě toho, že její manžel je schizofrenik.

Domácí násilí se dostalo do saúdskoarabských médií v roce 2004, kdy moderátorka Ranja Bazová zveřejnila v televizi svůj případ. Při krutém manželově bití utrpěla 13 zlomenin v obličeji a z vlastního podnětu pak dosáhla rozvodu.

Saúdská žena na tržišti v čase svátku al-adhá.Hluboce konzervativní země, která se řídí striktním výkladem islámského práva, se poněkud otevřela po teroristických útocích ze září 2001 v USA. Z 19 atentátníků jich 15 bylo ze Saúdské Arábie.

Zčásti jako reakce na tlak západních vlád v roce 2004 vznikl v zemi oficiální orgán pro lidská práva, jehož úkolem bylo napravit reputaci země v této sféře. Národní společnosti pro lidská práva (NSHR) od té doby přišlo 978 zpráv týkajících se fyzického i psychického násilí, práva na rozvod a dědictví i práva na vzdělání, proti němuž mají námitky občas mužští příbuzní.

Se souhlasem ministerstva sociálních věcí dobrovolníci od té doby založili řadu útulků. Ovšem právní postavení žen zůstává v Saúdské Arábii choulostivé kvůli systému strážců z příbuzenstva. Tito otcové, bratři nebo manželé mají právo ženy nejen všude doprovázet, ale také jim vnucovat svou vůli. Za neposlušnost pak ženám hrozí až tříleté vězení a bičování.

Zpravodajka OSN pro lidská práva Erturová na návštěvě Rijádu."Neexistují tu zákony na ochranu žen. Zákony jdou proti ženám a sociální činitelé nedokážou ženám správně pomoci," zdůrazňuje rodinná lékařka Sára Abbarová.

Ve výsledku pak děvčata v útulcích nemají nic víc než jakýsi odpočinek od zneužívání. Podle saúdskoarabského tisku je v zemi oficiálně registrováno kolem tří tisíc žen na útěku. Jejich nárůst navozuje obavy ze zhroucení saúdské rodiny a z vpádu západních hodnot, které kladou větší důraz na individuální přání než na povinnost k rodině.

"Bývali jsme uzavřená společnost a teď se otevíráme," poznamenala Inaam Rabáíová, šéfka výboru na ochranu rodiny. Domnívá se, že saúdská mládež díky internetu a satelitním televizím přejímá západní hodnoty. Dívky, které nahlásí zneužívání, se prý často jen bouří proti společenské tradici a odmítají právo rodičů na ukázňování svých dětí.

Saúdská rodina v restauraci. Dívku zakrytí obličeje teprve čeká.

Foto: AP, Reuters, Arab News a The Muslim Woman
 

Autor: Reuters

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025
Robert Fico

Fico poslal Fialu někam a pozval ho na Slovensko. Chce dál blokovat sankce

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ