Čína je kvůli svému nadměrnému využívání trestu smrti Západem hojně kritizována. Zatím se z toho její představitelé nijak těžkou hlavu nedělali, s blížícími se olympijskými hrami musí ale celá země vypadat nejen čistěji, ale i mírumilovněji. Čínský nejvyšší soud proto vydal nařízení, aby soudci s vynesením rozsudku smrti více šetřili.
Má být omezen jen na „velice malý počet nejvážnějších provinilců". V nařízení podle serveru BBC stojí, že od nejvyššího trestu se má upustit v některých případech trestných činů v afektu nebo ekonomických zločinů.
Podle humanitární organizace Amnesty International připadaly na Čínu dvě třetiny poprav, k nimž ve světě za loňský rok došlo. Čínské úřady nyní prohlašují, že v letošním roce by v jejich počtu mělo být dosaženo desetiletého minima.
Nejvyšší soud rozhodl, že nejvyšší trest nemusí být například nutně uvalen za vraždy, k nimž došlo v rámci rodinných sporů. Při posuzování zločinů v afektu má být dále zohledněno, zda pachatel zaplatil odškodnění. Pokud se podaří získat zpět zpronevěřené peníze, měly by být napříště shovívavěji posuzovány také ekonomické trestné činy.
V nařízení je také doporučeno častější užívání dvouletého odkladu pro tresty smrti, které tak mohou být nahrazeny uvězněním. Přesto ale nadále zdůrazňuje význam trestu smrti coby odstrašujícího prostředku. „Nejvyšší trest musí být neprodleně uvalen v případě těžkých zločinů, které by mohly mít velmi negativní sociální dopad", poznamenává vyhláška.
Přestože Čína nezveřejňuje oficiální počty, soudí se o ní, že popravila více odsouzených, než všechny ostatní země světa dohromady. Trest smrti zde vedle vražd následuje i za daňové podvody, zpronevěry, drogové přečiny, vloupání či znásilnění. Soudní procesy končící trestem smrti přitom podle pozorovatelů často netrvají déle než jediný den.
Mediálně nejsledovanější čínská poprava letošního roku byla vykonána na bývalém šéfovi státního úřadu potravin a léčiv Čeng Siao-jü (Zheng Xiaoyu), který byl odsouzen za zpronevěru.
Podle humanitární organizace Amnesty international bylo v roce 2005 popraveno 1770 osob a téměř 4 tisíce osob byly k trestu smrti odsouzeny. Čínští představitelé se hájí tím, že vysoké počty poklesly poté, co bylo v lednu přijato rozhodnutí, že Nejvyšší lidový soud musí všechny rozsudky smrti schválit.
Na snímku propagandistický plakát se třemi generacemi čínských komunistických vůdců: Mao Ce-tung, Teng Siao-pching a Ťiang Ce-min (zleva).
Foto: AP