V občanské válce v Sýrii proti sobě od počátku v březnu 2011 stojí režim prezidenta Bašára Asada a různé opoziční ozbrojené skupiny, z nichž nejsilnější je radikální sunnitská organizace Islámský stát (IS), která má pod kontrolou přes polovinu země. Asadův režim ovládá po více než čtyřech letech války, která si vyžádala kolem 250 tisíc obětí a z domovů vyhnala přes 11 milionů lidí, jen asi pětinu území Sýrie.
Základní údaje o hlavních silách ve válce v Sýrii:
1) Asadův režim a jeho spojenci:
- Syrská armáda, která měla na začátku konfliktu na 300 tisíc vojáků v bojových jednotkách, je nyní podle odhadů nejméně o polovinu slabší z důvodů úmrtí, zběhnutí či chaosu.
- Vládní vojska ztratila na dvě třetiny území státu na úkor IS a dalších skupin. Přesto má Asad pod kontrolou strategická místa jako metropoli Damašek, města Hamá a Homs ve středu státu, pobřeží a část města Halab (dříve Aleppo), tedy oblasti, kde nyní žije asi polovina obyvatel Sýrie.
- Provládní milice mají celkem 150 až 200 tisíc mužů, nejsilnější jsou Síly národní obrany, které vznikly v roce 2012 a mají na 90 tisíc bojovníků. K nim se pojí řada menších skupin původem z Libanonu, Íránu, Iráku či Afghánistánu, z nichž největší je libanonský šíitský Hizballáh, která má v Sýrii podle odhadů až 8000 vojáků.
- Na Asadově straně zůstává Rusko, Írán či Čína. Rusko, které využívá základnu v přístavním městě Latákíja, zahájilo 30. září letecké útoky v Sýrii, údajně proti teroristickým skupinám. V Sýrii má Moskva má více než 50 letadel a vrtulníků. Podle USA se jedná o 32 strojů typu Suchoj Su-34, Su-30, Su-25 a Su-24 a dvacítku helikoptér. Na ochranu základny v Latákíji vyslalo Rusko příslušníky námořní pěchoty. Podle ruského tisku je jich asi 1700, USA hovoří až o 2000. Kromě nich jsou v Sýrii také příslušníci ruských zvláštních jednotek a výsadkáři.
2) Povstalci a hnutí An-Nusra:
- Jednou z nejsilnějších povstaleckých skupin je Ahrár aš-Šám. Vznikla v roce 2011 a placena je údajně ze zemí okolo Perského zálivu a z Turecka. Přítomna je na severu země a v Damašku. Původně radikálně salafistická organizace se v poslední době prezentuje jako umírněná.
- Radikální sunnitské hnutí An-Nusra, které se hlásí k teroristické organizaci Al-Káida, je vedle IS nejdůležitější džihádistickou skupinou v zemi. Vede ji abú Muhammad Džulání a USA ji zařadily na seznam teroristických skupin. Ovládá provincii Idlib na severozápadě země, kde spolupracuje s dalšími rebelskými formacemi, přítomna je i v Halabu či na jihu země.
- Tyto dvě skupiny patří do povstalecké Armády dobytí, která vznikla letos a jež je podle odborníků placena ze zemí okolo Perského zálivu.
- V Oblasti Damašku také působí skupina Džajš Islám, kterou vede Zahrán Alúš.
- Další povstalecká Jižní fronta, složená z protivládních bojovníků, ale i islamistických skupin, působí v jižní provincii Dará.
3) Islámský stát (IS)
- Radikální sunnitská organizace Islámský stát (IS) má nyní pod kontrolou přes polovinu Sýrie. IS, která loni v červnu vyhlásila v Sýrii a Iráku chalífát (vládu hlavy muslimské obce), ovládá asi 100 tisíc km2 v devíti provinciích na západě a severu země (Homs, Rakka, Dajr az-Zaur, Hasaká, Hama, Halab, Damašek, Damašek město a Suvajda), spíš ale řídce obydlené oblasti. Vůdcem ISIL je abú Bakr Bagdádí, alias chalífa Ibráhím. Hlavní sídlo IS je nyní v syrském městě Rakka.
- Podle odhadů se k IS v Iráku a Sýrii přidalo od roku 2011 na 30 tisíc zahraničních bojovníků.
- IS také proslul zabíjením zahraniční rukojmí či ničením kulturních památek. Letos v srpnu kupříkladu zničili radikálové v historickém městě Palmýra Belův chrám, asi nejznámější památku v místě z roku 32 n. l. zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO.
4) Kurdové:
- Kurdové, kteří žijí v Sýrii na severu a severovýchodě země, brání svá území po odchodu vládních vojsk sami. Podporuje je mezinárodní koalice, která jim kupříkladu letos v lednu pomohla k vytlačení radikálů z IS z kurdského pohraničního města Kobani, které v září 2014 padlo do rukou IS. Kvůli bojům o Kobani se dalo na útěk do Turecka na 200 tisíc lidí.
5) Opozice
- Národní koalice sil revoluce a syrské opozice (NCSROF) je zastřešující koalicí opozičních sil z exilu i ze Sýrie. Vznikla v listopadu 2012 v katarském Dauhá, jejím členem je například Syrská národní rada (SNC). V čele je od letošního ledna Chálid Chúdža.
6) Mezinárodní koalice
- Vzhledem k násilnostem ze strany IS zahájily loni v září USA a některé arabské země (Jordánsko, Bahrajn, Katar, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty) letecké údery proti pozicím IS v Sýrii (operace byla loni v říjnu nazvána Inherent Resolve, Bytostné odhodlání). K operaci se posléze připojila řada dalších západních států včetně Británie či Francie.