Premiér Li: Summit 16 zemí s Čínou nemá za cíl rozdělit unii

Zahraničí
6. 7. 2018 13:53
Čínský premiér Li Kche-čchiang.
Čínský premiér Li Kche-čchiang.

Summit zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy a Číny ve formátu 16+1, který bude v sobotu v Sofii, nemá za cíl rozdělit Evropskou unii. Na tiskové konferenci se svým bulharským protějškem to prohlásil čínský premiér Li Kche-čchiang. Peking podle něj podporuje jednotnou, prosperující a silnou Evropskou unii. Cílem sobotní schůzky je podpořit obchodní a kulturní spolupráci mezi evropskými zeměmi a Čínou, dodal. Česko bude na summitu zastupovat premiér Andrej Babiš.

"Některé státy říkají, že tato platforma rozděluje Evropu, ale to není pravda," uvedl hned na úvod čínský premiér. "Jednotná Evropská unie je důležitá pro celosvětovou prosperitu a mír. Chceme naopak pomoci přispět k evropské integraci," dodal Li Kche-čchiang. Setkání 16 evropských zemí a Číny se koná necelé dva týdny před každoročním summitem EU s Čínou v Pekingu. V minulosti byla platforma 16+1 kritizována zejména ze strany Bruselu, ale i Berlína. Západoevropské země opakovaně vyjádřily obavy, že rozvíjení kontaktů této skupiny oslabuje jednotu společné zahraniční politiky EU vůči Číně.

I bulharský premiér Bojko Borisov zopakoval, že projekt "nemá za cíl rozdělit Evropu". "Není namířen proti jiným zemím, jeho cílem je posílit obchodní spolupráci," dodal. Zdůraznil, že v případě čínských investic v Bulharsku je pro ně důležitá zejména transparentnost projektů a dodržování pravidel Evropské unie.

Předseda čínské vlády dorazil do Bulharska již ve čtvrtek a v pátek dopoledne jednal se svým bulharským protějškem. Následně zástupci ministerstev, bank i společností obou zemí podepsaly na 20 nejrůznějších memorand o spolupráci, mimo jiné v oblasti jaderné energetiky, ekonomiky, vědy a výzkumu či zemědělství.

Skupina 16+1 vznikla z iniciativy Číny a poprvé se premiéři šestnácti zemí sešli se svým čínským protějškem 26. dubna 2012 ve Varšavě. Cílem platformy je prohlubování ekonomické spolupráce. Vedle Česka je do ní zapojeno dalších deset členů Evropské unie (Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko) a pět států mimo unii (Albánie, Bosna, Makedonie, Černá Hora a Srbsko). Peking na zatím posledním summitu platformy 16+1 loni v listopadu v Budapešti slíbil, že poskytne zemím střední, východní a jihovýchodní Evropy na rozvojové a investiční projekty přes tři miliardy dolarů (67 miliard korun).

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Andy Wong

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ