Za vítěze afghánských prezidentských voleb se prohlásil bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh, přestože předběžné výsledky oznámené v pondělí připisovaly vítězství exministrovi financí Ašrafu Ghanímu. Abdulláh řekl, že mu telefonovali americký prezident Barack Obama i ministr zahraničí John Kerry a že Kerry má v pátek přiletět do Kábulu, aby se pokusil řešit nastalou krizi. Šéf americké diplomacie varoval, že Spojené státy ukončí svou finanční a bezpečnostní pomoc Afghánistánu, pokud se kdokoli v zemi pokusí ilegálně převzít moc.
Afghánská volební komise v pondělí oznámila, že podle předběžných výsledků druhého kola voleb z 14. června získal Ghaní 56,44 procenta hlasů a jeho soupeř Abdulláh 43,56 procenta hlasů. Upozornila přitom, že vzhledem k velkému počtu stížností na průběh voleb se výsledek ještě může změnit.
Abdulláh před davem tisíců svých stoupenců v Kábulu prohlásil, že vítězem voleb je on. "Vítězem tohoto kola voleb jsme bez jakýchkoli pochybností my. Jsme pyšní, respektujeme hlas lidu a jsme vítězi," řekl Abdulláh. Zvyšují se tak obavy, že se volební proces utopí v chaosu.
Podle pozorovatelů sílí obavy, že spory uvrhnou celou zemi do chaosu. Pokud se krize vystupňuje, je otázka, zda by byl Abdulláh schopen kontrolovat své stoupence.
Abdulláhovi přívrženci přitom od svého vůdce žádali vytvoření paralelního kabinetu a jednostranné uchopení moci. Politik, viditelně rozrušený velikostí davu, své příznivce vyzval k trpělivosti. Zároveň ale zdůraznil, že toto volání nelze ignorovat. "Ještě jednou vás žádám, abyste mi dali pár dnů na konzultace," vyzval politik.
Abdulláh rovněž obvinil dosluhujícího prezidenta Hamída Karzáího z podpory manipulace ve prospěch jeho soka z prezidentských voleb Ghaního, což označil za "puč" proti vůli lidu. Abdulláhovi příznivci provolávali "smrt Karzáímu" a roztrhali velký portrét dosavadního prezidenta, který nahradili podobiznou Abdulláha.
Americký ministr Kerry varoval, že Spojené státy ukončí finanční a bezpečnostní pomoc Afghánistánu, pokud se kdokoli v zemi pokusí ilegálně uchopit moc. "S největším znepokojením jsem zaznamenal zprávy o protestech v Afghánistánu a o návrzích 'paralelní vlády'," prohlásil Kerry. "Jakákoli akce směřující k převzetí moci nezákonnými prostředky bude znamenat, že Afghánistán přijde o finanční a bezpečnostní pomoc od Spojených států a mezinárodního společenství," varoval Kerry.
Abdulláh uvedl, že Kerry v pátek zavítá do Kábulu, aby se na setkáních s afghánskými činiteli pokusil přispět k řešení krize. Činovníci amerického ministerstva zahraničí, kteří Kerryho doprovázejí na nynější návštěvě Číny, podle agentury AP odmítli cestovní plán komentovat.
Prezidentské volby přitom měly vejít do afghánských dějin jako první demokratické předání moci. To by znamenalo zásadní krok ke stabilitě v době, kdy se Severoatlantická aliance (NATO) chystá do konce roku ze země stáhnout velkou většinu vojáků.
Konečný oficiální výsledek voleb má být oznámen 22. července. Do úřadu pak má být nový prezident uveden 2. srpna.