Pákistánská vláda vyhoví požadavku Nejvyššího soudu a pokusí se obnovit vyšetřování prezidenta Ásifa Alího Zardárího v souvislosti s údajnou korupcí. Premiér Rádža Parvíz Ašraf dnes uvedl, že se kabinet obrátí na švýcarské úřady se žádostí o nové vyšetřování případu. Pokud by Ašraf tento krok neudělal, hrozilo mu, že ho nejvyšší soud zbaví úřadu, jako se to stalo jeho předchůdci Júsufu Rázovi Gílánímu.
Ašraf pověřil svého ministra spravedlnosti Farúka Hamída Naíka, aby v dopise švýcarským úřadům požádal o nové vyšetření případu. Původně přitom pákistánská vláda odmítala, aby Švýcaři případ vyšetřili, s poukazem na to, že Zardárí se těší prezidentské imunitě.
Analyticiale nevěří, že dopis do Švýcarska povede k odsouzení Zardárího. "Podle mě by vláda nikdy nepřistoupila k napsání dopisu, kdyby předtím nevyloučila všechna rizika, která to může přinést," řekl pákistánský politolog Rasúl Raís.
Připomněl, že ministr Naík nedávno navštívil Švýcarsko a že vláda na základě této návštěvy mohla dospět k názoru, že pravděpodobnost obžalování Zardárího je malá.
Zardárí v minulosti čelil podezření, že přes švýcarská konta pral špinavé peníze. Vyšetřování případu skončilo v roce 2007 díky amnestii, kterou vyhlásil tehdejší prezident Parvíz Mušaraf. Nejvyšší soud ale o dva roky později označil amnestii za nelegální a vyzval k novému otevření případů korupce, které pod ni spadaly.
Soud už vyzýval k novému otevření prezidentova případu bývalého premiéra Gíláního. Jeho odmítnutí pak tribunál označil za pohrdání soudem a shledal Gíláního nezpůsobilým vykonávat funkci předsedy vlády.