Když nyní zadáte jméno zesnulého severokorejského diktátora Kim Čong-ila v jeho anglické podobě Kim Jong Il do internetového vyhledávače Google, dostanete patrně tři možnosti na výběr: "dead" (mrtvý), "died" (zemřel) a "looking at things" (koukající na věci). Takový je vliv stejnojmenného blogu věnovaného oficiálním státním fotografiím "drahého vůdce", na nichž dělá přesně tohle - kouká na věci, napsal list The Wall Street Journal.
Tvůrce této webové stránky, která v pop-kultuře dobyla status druhého nejvýznamnějšího počinu po karikatuře Kim Čong-ila coby osamělé, bláznivé loutky v hollywoodském filmu Team America: Světovej policajt z roku 2004, řekl, že ho inspirovala série fotografií severokorejského vůdce v listu The Boston Globe.
"Byla to v zásadě zkrácená verze tohohle blogu. Kim Čong-il. Stejný klobouk, stejné brýle, stejný kabát. Koukající na věci. Nedokázal jsem uvěřit, že tohle je to, co prošlo pro propagandistické účely v Severní Koreji, protože na většině těch fotek vypadal trochu senilní. A tak se zrodil blog," řekl João Rocha, umělecký ředitel reklamní firmy Y&R v Lisabonu, kterého prý předtím uzavřený severokorejský režim nijak zvlášť nezajímal.
Server vystavuje fotografie Kim Čong-ila obklopeného doprovodem, jak si prohlíží široké spektrum běžných věcí od kukuřičného klasu až po - nejnověji - jasně růžový svetr.
Návštěvnost byla zhruba 500 tisíc hitů měsíčně, ale jen za pondělí, kdy byla Kim Čong-ilova smrt oznámena, stoupla návštěvnost na 300 tisíc jen za jediný den, dodal Rocha.
Nyní se prý rozhoduje, zda pokračovat ve vkládání fotografií na blog, který založil v říjnu loňského roku, ale kloní se spíš k odpovědi "ano". V arzenálu má pořád ještě 375 nepoužitých fotografií. "Proč je to tak legrační? Nemám tušení," píše skromně na webu.
Ale na přímou otázku šestadvacetiletý Rocha, který ani jednu z Korejí nikdy nenavštívil a nemá to ani v úmyslu ("stálo by to těžký prachy," žertuje), zabrousí hlouběji do toho, co jeho server odhaluje o samotném Kimovi a jeho podivném, smutném království.
"Vypovídá to hodně o Severní Koreji a o tom, jak pokroucený je jejich pohled na svět. Propaganda obvykle slouží k tomu, aby z někoho udělala bytost nadživotní velikosti, ale tohle je naprostý opak. Oni používali propagandu, aby to vypadalo, že je Kim v kontaktu s obyčejnými lidmi. Že bůh sestoupil mezi prostý lid, to je pravděpodobně ten úhel, pod kterým to prezentovali."
Mezi jeho nejoblíbenější prý patří ty snímky, na nichž se zesnulý severokorejský vůdce směje. "Dodává mu to na zlomek vteřiny jistou lidskost. Maska padá a je z něj normální člověk, který se baví," řekl Rocha. "A pak je ta chvíle pryč a z něj je znovu zosobnění zla," dodal.
I když nikdy nebyl v kontaktu se Severokorejskou ústřední tiskovou kanceláří (KCNA), která je hlásnou troubou severokorejské vlády a zdrojem jeho fotografií, často prý dostává dopisy od lidí, kteří ho považují za člena vlády KLDR - a příležitostně i za samotného "drahého vůdce". "Žádají, abych nakrmil a osvobodil svůj lid," dodal Rocha.
Na internetu už se objevilo několik obdobných serverů vystavujících snímky severokorejského nového vůdce, Kimova nejmladšího syna Kim Čong-una, jak "kouká na věci". Rocha si osobně nemyslí, že by tohle téma mohlo fungovat stejně dobře, ale přeje jim hodně štěstí.
"Legrační je vidět někoho, kdo je neustále zobrazován jako samo zlo, jak dělá něco tak neškodného, jako je koukání na věci," řekl Rocha. "Kim Čong-un tuhle krutost a bezcitnost v sobě nemá, nemá to 'cosi', co jeho otec," soudí Rocha.