Při střetech během obecních voleb v Turecku zemřelo šest lidí

Zahraničí
30. 3. 2014 14:25
Napětí v Turecku
Napětí v Turecku

Při střetech, které doprovázejí nedělní komunální volby v Turecku, zemřelo na jihu země u hranic se Sýrií šest lidí. Obecní volby se považují za test popularity současného premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Jestliže jeho Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) neuspěje, již dříve ohlásil, že odstoupí.

Podle turecké policie zemřeli čtyři lidé ve vesnici Yuvacik při přestřelce mezi dvěma rodinami, z nichž každá podporovala jiného kandidáta. K podobnému střetu pak došlo i ve vesnici Golbasi, kde přišli o život dva lidé. Stejné násilnosti se v této oblasti odehrávaly i během minulých komunálních voleb.

Napětí v zemi v posledních dnech před volbami narůstalo. Erdoganův kabinet řeší množství skandálů, jedním z nich je korupční aféra, do které byli údajně zapleteni někteří ministři. Kritiku si turecký premiér vysloužil i za zablokování sítě Twitter a portálu YouTube.

I když Erdoganovo jméno přímo nefiguruje na kandidátních listinách, hlasování je mnohými považováno za referendum o jeho více než desetiletí dlouhé vládě. Nejvíce sledovaný je zejména boj o křesla starostů Istanbulu a Ankary, které chce AKP opět získat. V roce 2009 získala Erdoganova strana v komunálních volbách 39 procent hlasů a letos by chtěla obdržet alespoň stejné množství, stanovili si její představitelé.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační obrázek

Strach z extremismu: Německo hledá způsob, jak před AfD utajit citlivé informace

Zahraničí
5. 7. 2026
ilustrační obrázek

Strach z protestů? Turecko před summitem NATO čistí ulice a zadržuje kritiky režimu

Zahraničí
5. 7. 2026
ilustrační obrázek

Kolín nad Rýnem ovládl největší průvod hrdosti v Německu, letos s politickým podtónem

Zahraničí
5. 7. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ