Při vtipech o náboženství hrozí v Turecku žalář

Zahraničí
3. 10. 2011 06:00
Muslim se chce na karikatuře ulít z modlitby... Kreslíři za to hrozí vězení.
Muslim se chce na karikatuře ulít z modlitby... Kreslíři za to hrozí vězení.

Kdo si v Turecku dovolí vtipkovat o náboženství, tomu nakonec do smíchu moc není. Známý turecký karikaturista stanul před soudem za svůj satirický obrázek z prostředí mešity. Žalobce pro něj žádá jeden roku ve vězení. Natvrdo.

"Dobrý bože, můžu vynechat poslední modlicí kolo? Musím si nutně něco vyřídit... Díky moc, bože. Hezký den..." Za karikaturu s tímto textem může její autor, známý kreslíř Bahadir Baruter, skončil na dvanáct měsíců za mřížemi.

Chlapík na karikatuře, jež byla otištěna v jednom satirickém magazínu, se na boha obrací pomocí mobilu. Na jednom sloupu v mešitě je navíc vyškrábán nápis: "Bůh není, a náboženství je lež."

Úředníci ministerstva pro náboženské záležitosti využili citovanou kresbu k tomu, aby jejího autora zažalovali kvůli urážce náboženských hodnot. Věci se obratem ujala prokuratura v Istanbulu.

Že Bahadir Baruter skončil koncem minulého týdne před soudem, není žádná náhoda. Tento sekulárně a západně orientovaný intelektuál je už déle trnem v oku náboženským konzervativcům z vládnoucí strany Spravedlnosti a rozvoje (AKP). Už loni jim "zvedl mandle", když navrhl karetní hru, v níž si utahoval z Osmanů.

Nedávno ho napadl sloupkař provládního listu Milli Gazete, přičemž ho v narážce na spor o takzvané dánské karikatury (Mohameda) označil za "Dána mezi námi". Zesměšňuje prý jak religiózní cítění svých krajanů, tak nové vládce Turecka.

Muslim se chce na karikatuře ulít z modlitby... Kreslíři za to hrozí vězení. Jako profesionální kreslíř pracuje Bahadir Baruter od roku 1990. Založil několik satirických magazínů, nejčerstvěji Penguen, v němž pravidelně zaplňuje svými dílky jednu stránku.

Před Baruterem už v Turecku obžalovali a odsoudili několik karikaturistů, hlavně tehdy, když si brali na mušku premiéra Tayyipa Erdogana.

Složitý život mají už v Turecku nějaký čas novináři v tištěných či audiovizuálních médiích, kteří si dovolí informovat kriticky o vládě. Zvláště odstrašující účinek měly tvrdé daňové tresty, které stihly největší opoziční mediální koncern Dogan Holding. Vláda ho více či méně umlčela. V reakci na to se ostatní média uchylují k autocenzuře.

Doslova křiklavým příkladem je v tomto směru dosud zřejmě nejlepší zpravodajská televizní stanice NTV. Po volebním vítězství AKP letos v červnu kanál viditelně "zkrotl" a z programu zmizelo hned několik jeho kritických pořadů. Včetně několika novinářů.

Autor: - pp -Foto: repro Penguen

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ