Při vtipech o náboženství hrozí v Turecku žalář

Zahraničí
3. 10. 2011 06:00
Muslim se chce na karikatuře ulít z modlitby... Kreslíři za to hrozí vězení.
Muslim se chce na karikatuře ulít z modlitby... Kreslíři za to hrozí vězení.

Kdo si v Turecku dovolí vtipkovat o náboženství, tomu nakonec do smíchu moc není. Známý turecký karikaturista stanul před soudem za svůj satirický obrázek z prostředí mešity. Žalobce pro něj žádá jeden roku ve vězení. Natvrdo.

"Dobrý bože, můžu vynechat poslední modlicí kolo? Musím si nutně něco vyřídit... Díky moc, bože. Hezký den..." Za karikaturu s tímto textem může její autor, známý kreslíř Bahadir Baruter, skončil na dvanáct měsíců za mřížemi.

Chlapík na karikatuře, jež byla otištěna v jednom satirickém magazínu, se na boha obrací pomocí mobilu. Na jednom sloupu v mešitě je navíc vyškrábán nápis: "Bůh není, a náboženství je lež."

Úředníci ministerstva pro náboženské záležitosti využili citovanou kresbu k tomu, aby jejího autora zažalovali kvůli urážce náboženských hodnot. Věci se obratem ujala prokuratura v Istanbulu.

Že Bahadir Baruter skončil koncem minulého týdne před soudem, není žádná náhoda. Tento sekulárně a západně orientovaný intelektuál je už déle trnem v oku náboženským konzervativcům z vládnoucí strany Spravedlnosti a rozvoje (AKP). Už loni jim "zvedl mandle", když navrhl karetní hru, v níž si utahoval z Osmanů.

Nedávno ho napadl sloupkař provládního listu Milli Gazete, přičemž ho v narážce na spor o takzvané dánské karikatury (Mohameda) označil za "Dána mezi námi". Zesměšňuje prý jak religiózní cítění svých krajanů, tak nové vládce Turecka.

Muslim se chce na karikatuře ulít z modlitby... Kreslíři za to hrozí vězení. Jako profesionální kreslíř pracuje Bahadir Baruter od roku 1990. Založil několik satirických magazínů, nejčerstvěji Penguen, v němž pravidelně zaplňuje svými dílky jednu stránku.

Před Baruterem už v Turecku obžalovali a odsoudili několik karikaturistů, hlavně tehdy, když si brali na mušku premiéra Tayyipa Erdogana.

Složitý život mají už v Turecku nějaký čas novináři v tištěných či audiovizuálních médiích, kteří si dovolí informovat kriticky o vládě. Zvláště odstrašující účinek měly tvrdé daňové tresty, které stihly největší opoziční mediální koncern Dogan Holding. Vláda ho více či méně umlčela. V reakci na to se ostatní média uchylují k autocenzuře.

Doslova křiklavým příkladem je v tomto směru dosud zřejmě nejlepší zpravodajská televizní stanice NTV. Po volebním vítězství AKP letos v červnu kanál viditelně "zkrotl" a z programu zmizelo hned několik jeho kritických pořadů. Včetně několika novinářů.

Autor: - pp -Foto: repro Penguen

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ