Příběh zakrvácených nosítek. Civilisté v Iráku se děsí IS i spojenců

Zahraničí
23. 3. 2017 15:22
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Kdyby mohla zakrvácená nosítka před improvizovanou polní nemocnicí vyprávět, jejich příběh by mnozí neunesli. Vyprávěla by o stovkách tisíc civilistů uvězněných v městském bojišti, jež sužuje hlad, těžké zbraně, nálety a střelba z kulometů. Ty z nich, kteří se snaží uniknout, bez milosti zabíjejí ozbrojenci teroristické organizace Islámský stát (IS). Radikálové opevnění v západním Mosulu se ve smrtelné křeči snaží zmařit co nejvíce nevinných životů.

"Jsem rozhněvaná na všechny strany konfliktu," říká Amal Ahmadová, zatímco utěšuje svou netečnou dvanáctiletou dceru Dáliju, jíž lékaři čistí rány. Dívka byla osvobozena ze sutin zhroucené budovy ve čtvrti Al-Džadída, kde byly během bojů v posledních dnech zabity a zraněny stovky lidí. Dálijá má hluboké řezné rány v oku a na uchu, ztráta rovnováhy u ní naznačuje poranění mozku.

"My jsme před dvěma roky neutekli a nenechali město Islámskému státu, my ne," pokračuje Amal. "To armáda tehdy utekla a nechala nás IS napospas. Teď se vrátila s koaličními letadly a doplácíme na to my," citoval ji deník The Times.

Její rodina byla mezi dvěma stovkami iráckých civilistů, kteří se minulý pátek před bitvou schovávali v šesti sousedních domech. Podle jejich svědectví koaliční letadla při náletu zasáhla pozice IS mezi domy a zřejmě i bombu uloženou v autě.

Pravidla, jimiž se nálety řídí, v případě Ameriky připouštějí možnost civilních ztrát "úměrně" velikosti cíle. Koalice v čele se Spojenými státy trvá na tom, že pravidla se od nástupu prezidenta Donalda Trumpa k moci neuvolnila. Zranění Iráčané i zdravotníci, kteří jim poskytují pomoc, ale poukazují na velký nárůst civilních obětí v poslední době. Počet mrtvých se podle nich výrazně zvýšil, když irácké a koaliční stíhačky, dělostřelectvo, bojové vrtulníky a bezpilotní letouny spustily palbu na západní Mosul.

Čtyři nemocnice v bitevní zóně v západní polovině města jsou provozovány pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO), ale pracují v nich iráčtí lékaři a zahraniční dobrovolníci. Zraněné ošetřují uprostřed bitevní vřavy, co nejblíže frontové linii. "Počet raněných se v posledních dnech zdvojnásobil," říká francouzská dobrovolnice Aude.

Od října přes pět tisíc zraněných

Podle odhadů OSN prošlo mosulskými zdravotnickými zařízeními od října 5333 zraněných, z valné většiny civilistů. Tento počet ale zkresluje skutečný rozsah masakru a nezahrnuje většinu zasažených. "Nejsou započítáni ti, co po přijetí zemřou, ani ti, co zemřou, než jsou do nějakého sběrného zdravotnického zařízení dopraveni. Chybějí i ti zranění, kteří uvázli na území kontrolovaném teroristy z IS, a ti, kteří pomoc hledají jinde," uvedl úředník OSN. "Údaj nezahrnuje ani zraněné vojáky, z nichž většina ošetření absolvuje ve vojenských zařízeních," dodal.

Nemocnici obklopuje bahno, krev a suť. Vítr z vrat blízkého dvora přináší pach hniloby. Podle lékařů tam při náletu uhynulo sedmdesát ovcí.

Núr Adnanová, mladá matka, kterou přinesli na nosítkách, ležela v ruinách svého domu vedle těl svého muže a dvou dcer ve věku tři a jedenáct let osm dní, než byla zachráněna. Obě nohy, zlomené na několika místech, má zafixované dlahami z hliníkového krytu zářivek. Žena, která je v hlubokém šoku a čeká na dávku morfia, říká, že z trosek okolo ní vyprostili 27 mrtvých. "Má štěstí, že nedostala sněť," říká Aude. "Ale s tolika zlomeninami a rozdrceným kolenem bude muset strávit v nemocnici měsíce, než se zotaví," dodává francouzská dobrovolnice.

Třebaže mnoho Iráčanů tvrdí, že ke svým zraněním přišli během útoků koaličních letadel, a trvají na tom, že nálet "poznají podle zvuku", není možné zjistit, která zranění přivodila letadla křižující oblohu nad Mosulem a která minomety, bomby ukryté v autech, rakety anebo těžké dělostřelectvo.

Organizace Human Rights Watch (HRW) uvedla, že irácké jednotky v západním Mosulu nasadily těžké zbraně - konkrétně různé improvizované raketové zbraně s velkou náloží výbušnin, které dokážou srovnat dům se zemí a které jsou ze své podstaty velmi nepřesné. Podle HRW se irácká vláda zavázala, že těžké dělostřelectvo v Mosulu používat nebude, někteří velitelé ovšem neberou na tento závazek zřetel.

Další důstojníci sice diskusi ohledně civilních obětí respektují, ale přiznávají, že požadavky regulující použití vzdušné síly se uvolňují. "Od operace na východě města se pravidla uvolnila," potvrzuje major Házim Karím. "Cílem ale musí být pět a více bojovníků IS a nejprve jej musí potvrdit bezpilotní letadlo," dodává.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Felipe Dana

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ