Syrští povstalci včetně radikálnějších skupin oznámili, že obnovují boje s jednotkami režimu prezidenta Bašára Asada. Opozice zároveň požádala OSN o přerušení rozhovorů v Ženevě, dokud Asadova vláda "neprojeví skutečnou vůli po politických změnách". Její delegace ale město neopouští a zůstává dál v kontaktu se zprostředkovateli OSN jako doposud. Dosavadní příměří, které oficiálně platilo od konce února, je významně ohroženo. Rebelové zkoordinovali přípravy na útok v provincii Latákíja, která je baštou Damašku a kde má Rusko svou vojenskou základnu.
Násilností na severozápadě Sýrie v posledních dnech přibylo a podle povstalců vláda příměří porušila nejméně dva tisíce krát. Dosavadní klid zbraní se nevztahoval na radikály z hnutí Islámský stát a fronty An-Nusra napojené na Al-Káidu. Naopak se ale na něm podílí řada dalších skupin, včetně nejsilnější Ahrár aš-Šám, která prosazuje také poměrně hodně konzervativní verzi islámu, či salafistické Džajš Islám. Desítka z nich, včetně obou jmenovaných, oznámila, že po zvýšeném počtu útoků zejména na uprchlické tábory a obytné čtvrti, se pustily do koordinace odvetných útoků, které mají "dát režimu na vyučenou".
Boje se soustředí podle všeho hlavně v lokalitách Džabal al-Akrád a Džabal at-Turkman u hranice s Tureckem, stejně jako v obci Kinsabba. A bojuje se rovněž v provincii Halab, o jejíž kontrolu se dělí Asadovi vojáci, povstalci, radikální islamisté a menšinoví Kurdové.
Nálety vládních letounů v provincii Homs mezitím usmrtily čtyři osoby. Počet obětí ale nejspíš ještě vzroste, protože množství lidí bylo zraněno těžce, informovali opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie.
Organizace Lékaři bez hranic (MSF) již před pár dny uvedla, že má "obrovské obavy" o bezpečnost lidí prchajících před boji na severu Sýrie a o jejich přístup k lékařské péči. V oblasti kolem města Azaz, kde se obnovily boje mezi syrskými povstalci a islamisty, prý funguje jen pět nemocnic. MSF oznámila, že na severu Sýrie kvůli bojům uvázlo přes sto tisíc lidí a jejich situace je kritická. Nedaleká hranice s Tureckem je již delší dobu uzavřená a mohou se přes ní dostat jen vážně nemocní Syřané a humanitární pracovníci se zvláštním povolením.
"Opět vidíme desítky tisíc lidí donucených utéct, jenže nemají žádné bezpečné místo kam jít. Uvízli v tomto krvavém, brutálním konfliktu," uvedla Muskilda Zancadaová, která má na starosti misi MSF v Sýrii. "Naše lékařské týmy pracují za velmi obtížných podmínek a vzhledem k závažnosti krize jsme se rozhodli zaměřit na zákroky, které zachraňují životy. Minulý týden jsme na pohotovosti měli téměř sedm set pacientů, včetně 24 s válečnými zraněními," dodala.
V Ženevě jsou ohroženy mírové rozhovory mezi syrskou vládou a opozicí pod vedením zmocněnce OSN Staffana de Mistury. Jednání dlouhodobě váznou na neústupnosti Damašku, který odmítá jednat o Asadově budoucnosti. Prezidenta přitom jako účastníka politického řešení syrské krize opozice odmítá. Nyní její delegace požádala de Misturu o oficiální přerušení rozhovorů, dokud Damašek nepřistoupí na požadované politické změny a nezačne také vážně řešit kritickou humanitární situaci v zemi.
Zástupci opozice ale město neopouštějí, čímž umožňují pokračování kontaktů s de Misturou v rámci dosavadních nepřímých rozhovorů s Damaškem. Akorát odmítají docházet do sídla OSN, takže de Mistura bude muset do jejich ženevského hotelu. De Mistura podotkl, že tím protestují proti dosavadnímu vývoji jednání. Zároveň připustil, že boje v Sýrii jsou znepokojující a slíbil, že vyzve USA a Rusko, aby využily svého vlivu a do situace zasáhly, pokud by se nezlepšovala.