Všech šestnáct zemí britského Společenství (Commonwealthu), jejichž královnou je Alžběta II., se rozhodlo odstranit diskriminaci žen v následnictví trůnu. Učinily tak na summitu v australském Perthu.
Zúčastněné státy tak umožnily změnu zákonů vztahujících se k následnictví a také ke královským sňatkům. Británie tak bude moci zrušit pravidlo, podle nějž na trůn usedá nejstarší mužský potomek bez ohledu na to, zda měl starší sestry.
Zástupci Společenství odsouhlasili i možnost sňatků britských panovníků s příslušníky katolické církve. "Některé postoje se zásadně změnily v průběhu staletí a některá pravidla jsou již překonaná," prohlásil britský premiér David Cameron. Podle nich sice panovník bude muset být vyznavačem anglikánské církve, protože je její hlavou, ale bude si smět vzít partnera katolického vyznání.
Britští poslanci se v minulých letech pokusili o změnu zákonů o následnictví jedenáctkrát. V lednu to byl naposledy labourista Keith Vaz, jehož návrh půjde 25. listopadu do druhého čtení a zahrne už zřejmě reformu dohodnutou v Perthu.
O zákonu se hovořilo už před svatbou prince Williama a Kate Middletonové pro případ, že by jejich první dítě byla dívka. Díky novým pravidlům by se mohla stát královnou. William je po otci Charlesovi druhý v následnictví.
Podle vládních expertů si změna vyžádá přepsání několika britských zákonů. Zatím jich identifikovali devět, přičemž nejstarší je z roku 1689. Tyto původní zákony se zakládaly na staletí praktikovaných majetkových pravidlech.
Co by kdyby
Jak připomíná BBC, kdyby zákon o právu následnictví pro nejstaršího syna neexistoval v minulosti, vypadala by britská historie naprosto jinak. Neznala by například krále Jindřicha VIII. ani Charlese I. Oba totiž měli starší sestry.
Jindřich VIII. coby zakladatel anglikánské církve by musel právo na trůn přenechat starší sestře Marii Tudorovně. Také Charles I. Stuart by na trůn nemohl nastoupit, protože jeho sestra Alžběta a pozdější česká královna byla o čtyři roky starší.
V novější době by po královně Viktorii musela na trůn usednout její nejstarší dcera Viktorie, která se provdala za pozdějšího německého císaře Fridricha III. V případě, že by se stala britskou královnou, by pak titul přešel na jejího syna a pozdějšího německého císaře Viléma II. Británie a Německo pod jedním panovníkem by spolu neválčily v 1. ani 2. světové válce.
Zástupci všech 54 států Společenství se snaží i o dohodu na společném postupu při boji proti porušování lidských práv členskými zeměmi. Impuls k tomuto tématu poskytla nepřímo Srí Lanka, která čelí tlaku mezinárodního společenství na vyšetření podezření z válečných zločinů během 25 let trvající občanské války mezi komunitami Tamilců a Sinhálců, zejména pak v posledních měsících roku 2009.
Summit by měl k tématu ochrany lidských práv v případě shody přijmout společné prohlášení. Podle informací agentury Reuters je možné, že bude navrženo i vytvoření nového postu komisaře pro lidská práva Společenství.
Některé malé země se naopak soustředí na téma globálního oteplování a tlačí na společné prohlášení k nadcházejícímu mezinárodnímu summitu ke klimatickým změnám v jihoafrickém Durbanu. Summit britského Společenství potrvá do 30. října.