Íránské úřady si chtějí posvítit na prostituci a připravily několik plánů, které mají pomoci tento společenský problém řešit. Nabízení sexu za úplatu se v nábožensky konzervativní islámské zemi považuje za zločin a místní úřady existenci prostituce připouštějí jen zřídka.
Írán prý připravil několik plánů pro boj s prostitucí, z nichž jeden se údajně jmenuje "zvláštní ženy". Íránští činitelé uvedli, že úřady se chystají nabídnout informace "těmto lidem, aby se nestali kořistí těch, kdo mají v úmyslu je zneužít". Ministerstvo vnitra také plánuje zřídit tábor pro prostitutky. Podle úřadů nemá jít o vězení, ale o místo, kde "budou moci svůj problém pochopit a spontánně se změnit".
Řemeslo považované za nejstarší na světě se v Íránu často označuje za součást spiknutí Západu, které má narušit íránskou kulturu a zkazit místní mládež. Teherán měl kdysi čtvrť s nočními podniky, jenže po islámské revoluci z roku 1979 byla zrušena a prostitutky musely přesunout svou živnost do ulic.
Média o prostitutkách informují jako o "zvláštních" nebo "pouličních" ženách. Podle dostupných čísel je nejvíce prostitutek v provincii Teherán a na severovýchodě země v provincii Chorásáne Razaví. Jiná data ukazují, že 10 až 12 procent prostitutek jsou vdané ženy mezi dvaceti a třiceti lety. V minulých dvou letech se prý snížil i jejich věk: podle nepotvrzených zpráv jsou nyní mezi prostitutkami dívky i čtrnáctileté. Roste ale i počet prostituujících se Íránců, které je prý možné stále častěji najít ve sportovních a rekreačních zařízeních v bohatých čtvrtích na severu a severozápadě Teheránu.