Protesty ovlivňují ekonomiku. Hongkong tratí peníze na turistech

Zahraničí
10. 8. 2019 06:30
Protest na letišti v Hongkongu.
Protest na letišti v Hongkongu.

Prodemokratičtí demonstranti zahájili třídenní protest vsedě na mezinárodním letišti v Hongkongu. Den před jejich akcí varovaly Spojené státy své občany, aby byli při cestách do Hongkongu opatrní. Několik dalších zemí včetně Austrálie, Británie, Irska, Japonska a Singapuru, také zvýšilo stupeň varování pro turisty kvůli pokračujícím protestům na tomto území pod čínskou správou, napsal zpravodajský server BBC News.

Není to poprvé, co se letiště stalo místem protestů; 26. července tu tisíce prodemokratických protestujících i zaměstnanců leteckých společností uspořádali protest vsedě, aby zvýšili povědomí o cílech svého hnutí. A pátého srpna muselo být zrušeno více než 200 letů kvůli stávce v celém městě.

Už devět týdnů protivládní protesty často končí násilnými střety s policií - a někteří potenciální návštěvníci se obávají, že ve městě je více nebezpečno než dříve. Podle údajů z vyhledávače google se od konce července znatelně zvýšil počet vyhledávání termínu "bezpečný Hongkong" - valná většina vyhledávání byla z Evropy a částí Asie mimo Hongkong.

Hongkongský úřad pro turistický ruch uvedl, že podle předběžných údajů ve druhé polovině července poklesl počet návštěvníků o dvojciferné číslo. Podstatně klesly také rezervace ubytování na srpen a září, stejně jako počty zakoupených letenek. Hongkongská letecká společnost Cathay Pacific sice odmítla uvést jakákoli čísla, ale uvedla, že "dopad místních politických nepokojů je znát".

To, že protesty dopadají na ekonomiku, potvrdila také správkyně Hongkongu Carrie Lamová. Společnosti v asijském finančním centru podle jejích slov mají "velké obavy" z ekonomických následků protestů, které začaly v červnu a čím dál tím častěji končí násilím.

"Máme za sebou dva měsíce politických sporů a ekonomický pokles přichází velmi rychle," řekla Lamová, kterou citovala agentura Reuters. "Někteří lidé to popsali jako cunami. Ekonomické zotavení potrvá hodně dlouhou dobu," dodala.

Turistický ruch je jedním z hlavních pilířů hongkongské ekonomiky a do městského hrubého domácího produktu přispívá zhruba pěti procenty. Valná většina hongkongských návštěvníků je z pevninské Číny - jen od ledna do června 2019 uskutečnili její obyvatelé 27 milionů návštěv Hongkongu.

A protestující jsou si toho dobře vědomi. V červenci se pokusili šířit své prodemokratické poselství mezi pevninskými turisty, kterým rozdávali letáky v rušné obchodní čtvrti. V Číně jsou informace přísně cenzurované a mnoho státních médií líčí obrázek protestujících, kteří ničí Hongkong ve snaze rozdmýchat hněv veřejnosti proti demonstrantům.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Vincent Thian

Další čtení

Po explozi v přístavu u íránského Bandar-Abbásu je 14 mrtvých a 750 zraněných

Zahraničí
26. 4. 2025

Motorkáři Noční vlci vyrazili z Moskvy. Do Evropy je možná nepustí

Zahraničí
26. 4. 2025
ilustrační foto

Statisíce lidí vyprovodily papeže Františka na poslední pouti

Zahraničí
26. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ