Desetitisíce Músávího stoupenců neuposlechly výzvy svého vůdce a znovu vyšly do ulic Teheránu, aby požadovaly opakování voleb. Opoziční politik Mír Hosejn Músáví přitom své stoupence vyzval, aby předešli krveprolití a od dnešní opoziční manifestace upustili.
Podle zpravodaje britské BBC tak je večerní protest zcela improvizovaná, jeho účastníci se domluvili prostřednictvím emailu a internetových sociálních sítí. Demonstrantům se podařilo zorganizovat se přes to, že některé telefonní a internetové služby nefungují.
Ministerstvo kultury zrušilo zahraničním novinářům akreditace pro práci v teheránských ulicích a sdělilo, že tito žurnalisté mohou pracovat jedině ze svých redakcí. Opatření se týká i fotografů a kameramanů.
ČTĚTE TAKÉ: Mrtví v ulicích Teheránu. Protesty pokračují
Músáví se odvolal proti výsledkům voleb v Íránu
Volební horečka vrcholí. Íránci hlasují o prezidentovi
Íránská rada dohlížitelů, která je nejvyšším ústavním orgánem v zemi, souhlasila s přepočtením sporných výsledků pátečních prezidentských voleb, avšak odmítla vyhovět žádosti o zrušení hlasování.
Od víkendu se v Teheránu a také dalších íránských městech konají manifestace na Músávího podporu. Protest stále trvá na Teheránské univerzitě, která je tradičně baštou odpůrců režimu. Údajně se tam vzdalo funkcí 120 přednášejících. Studenti protestují proti krveprolití, při němž na univerzitních kolejích zahynuli v neděli dle studentských předáků čtyři lidé.
Předseda parlamentu Alí Larídžání dnes řekl, že parlament situaci sleduje a odpovědnost připisuje ministerstvu vnitra. Očekává o něj, že násilnost prošetří.
V televizi se odpoledne objevily záběry masové a poklidné manifestace ve prospěch Ahmadínežáda. "Zůstali jsme věrni svému vůdci," provolávali účastníci povolené demonstrace.
Tato demonstrace se uskutečnila na stejné místě centru Teheránu, kde chtěli protestovat stoupenci opozice. Músáví proto demonstraci zrušil, aby se vyhnul střetu obou skupin.
Ahmadínežád se dnes s jednodenním zpožděním vydal do Ruska na summit Šanghajské organizace pro spolupráci, v níž má Írán status pozorovatele. V Jekatěrinburgu byl přivítán jako nový íránský prezident.
Hovořil o přežitých mezinárodních politických a hospodářských strukturách, spjatých podle jeho názoru se zanikající epochou imperialismu. "Je zjevné, že éra impérií skončila a už se nevrátí," prohlásil, přičemž zcela ignoroval nepokoje v Íránu.
Músáví nepřestává trvat na tom, že Ahmadínežád dosáhl vítězství masivním podvodem. Volby se konaly bez přítomnosti zahraničních pozorovatelů, ale je zřejmé, že nebylo dohledáno asi 14 milionů z původně natištěných 53 milionů volebních lístků. Použito z nich bylo něco málo přes 39 milionů.
Údiv nepřestává vzbuzovat také rychlost, s níž byly po volbách ručně vypsané lístky v celé zemi sečteny, takže vítěz byl vyhlášen už 12 hodin po skončení hlasování. Nepochopitelné zůstává, proč Músáví prohrál i v provinciích obývaných ázerbájdžánskou menšinou.
Músáví sám k této skupině obyvatel patří a v provinciích, jako je Východní Ázerbájdžán, měl podle předpokladů vítězství jisté.¨
Foto: ČTK/AP, Reuters