Kdo nastoupí příští rok v prezidentských volbách proti Nicolasi Sarkozymu? Francouzští socialisté začínají mít pomalu jasno – a sázejí na své prominenty a osvědčené partajní "veterány". Jsou jimi François Hollande a Martine Aubryová.
První kolo nedělních prezidentských primárek francouzské socialistické strany vyhrál Hollande, jehož podpořilo 39 procent z 2,5 milionu hlasujících. Ve druhém kole se 16. října utká s šéfkou strany Martine Aubryovou, která získala 31 procent hlasů.
Sedmapadesátiletý Hollande, kolem kterého se shromažďují příznivci umírněné a hospodářsky liberální levice, je považován za hlavního favorita primárek od chvíle, kdy z boje kvůli sexuálnímu skandálu vypadl bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn.
Aubryová, kterou podporují zejména zastánci tradiční sociálnědemokratické linie, si však v prvním kole hlasování vedla lépe, než napovídaly předchozí průzkumy. Oba patří ideologicky k levému středu své partaje a jsou úzce propojeni s lokálnímu a regionálními organizacemi zvolených poslanců.
Ne že by proti stárnoucím kádrům neexistovaly u francouzských socialistů mladší alternativy. Překvapením primárek byl výsledek Arnauda Montebourga, který při kandidatuře prosazoval protekcionistická opatření a boj proti globalizaci. Montebourg skončil na třetím místě se 17 procenty hlasů.
Montebourg tak deklasoval neúspěšnou soupeřku současného prezidenta Nicolase Sarkozyho z předchozích voleb v roce 2007 Ségolene Royalovou. Bývalá družka Hollandeho získala pouhých sedm procent hlasů.
Jen o dvě procenta méně voličů podpořilo Manuella Valseho, zastánce realistického republikánského kurzu, kterého kvůli jeho názorům v oblasti bezpečnostní politiky označují občas za "Sarkozyho levici".
Namísto vizionářského dorostu však nakonec většina voličů podpořila zástupce stranického establishmentu. Jak poznamenávají někteří francouzští komentátoři: "Raději staré slony než mladé lvy." Kolektivní moudrost levice v 9600 hlasovacích místnostech zjevně nejvíce ovlivnily tři zajímavé televizní debaty. Rozhodující nakonec byla otázka, kdo má největší šanci vyhnat příští rok Sarkozyho z Elysejského paláce.
Sarkozy se chystá příští rok svůj mandát obhajovat.
"Tlustokožci" Hollande a Aubryová se do svých pozic vypracovali pílí a šikovností. To vědí i jejich odpůrci. K výhodám Aubryové ve srovnání s Hollandem patří její zkušenosti z práce ministryně. Přes dlouhou politickou kariéru nebyl Hollande nikdy pověřen vedením nějakého vládního rezortu.
Nedělní socialistické primárky provázel nečekaný zájem o hlasování. K volbám dorazilo přes 2,5 milionu lidí, což socialistický předák Harlem Desir označil za obrovský úspěch, který dává kandidátovi socialistů "nesmírnou legitimitu" ("Vítězství kolektivnosti") pro vstup do voleb.
Dát svůj hlas mohl každý registrovaný volič, který se podpisem přihlásil k levicovým myšlenkám a zaplatil příspěvek jedno euro.