Čína v úterý potvrdila, že se její první a zatím jediná letadlová loď Liao-ning poprvé zúčastnila bojového cvičení v Jihočínském moři společně s formací dalších válečných plavidel a bojových letadel. Informovala o tom agentura AP, podle níž tento krok nepochybně vyvolá obavy mezi sousedními zeměmi, s nimiž se Čína pře o části regionu.
Čínské ministerstvo obrany v prohlášení mimo jiné uvedlo, že v pondělí z paluby letadlové lodi vzlétlo a opět na ní přistálo několik stíhaček J-15. Chlouba čínského válečného námořnictva se vydala na plavbu k účasti na těchto manévrech 25. listopadu.
Plavbu Liao-ning pozorně monitorovaly Japonsko a Tchaj-wan, kolem jejichž výsostných vod trasa letadlové lodě vedla.
Podle tvrzení Pekingu jde jen o součást "běžného" nacvičování na otevřeném moři, nicméně manévry mohou zvýšit napětí především mezi Čínou a Tchaj-wanem, který Peking přes nelibost ostrovanů považuje za součást jediné Číny.
Silové argumenty
Čína v listopadu oznámila, že její první letadlová loď Liao-ning, kterou zařadila do aktivní služby v září 2012, je nyní bojeschopná. Toto 300 metrů dlouhé plavidlo vzniklo úpravou staré sovětské letadlové lodi Varjag, kterou Peking koupil v roce 1998 od Ukrajiny bez motorů, navigace a zbrojního vybavení.
Liao-ning má nepochybně podpořit "silové argumenty" Pekingu při prosazování nároků na téměř celou oblast Jihočínského moře, kudy vedou významné námořní trasy a kde se pravděpodobně skrývají bohatá naleziště ropy. Části Jihočínského moře však označují za své i další státy regionu.
Čína již oznámila, že staví druhou letadlovou loď.
Video z bojového cvičení v Jihočínském moři:
1st in the #NewYear: Chinese aircraft carrier Liaoning conducts fighter drills w J-15 fighter jets in #SouthChinaSea https://t.co/Dy2l5Xchoa pic.twitter.com/KonUZvh4qC
- People's Daily,China (@PDChina) 2. ledna 2017