Pumový útok na turecké svatbě si vyžádal nejméně 51 mrtvých

Zahraničí
21. 8. 2016 08:39
Útok si vyžádal desítky obětí.
Útok si vyžádal desítky obětí.

Sobotní pumový útok na svatbu v jižním Turecku, který připravil o život nejméně 51 lidí a dalších 69 zranil, z toho 17 těžce, spáchal sebevražedný atentátník ve věku 12 až 14 let. Uvedl to prezident Recep Tayyip Erdogan.

"Teroristovi, který se vyhodil do povětří včera v Gaziantepu, bylo přibližně 12 až 14 let," řekl v televizi. K útoku se dosud žádné uskupení nepřihlásilo, Erdogan však již dříve usoudil, že ho "pravděpodobně" má na svědomí radikální uskupení Islámský stát (IS).

Turecké úřady nejprve informovaly o dvou desítkách obětí a bilanci postupně zvyšovaly. Atentátník se podle místních médií odpálil během obřadu, který se konal v sobotu večer pod širým nebem ve městě Gaziantep zhruba 65 kilometrů od syrských hranic.

"Odsuzujeme zrádce, kteří připravili a spáchali tento útok," zdůraznil guvernér oblasti Ali Yerlikay. V oblasti letos v květnu sebevražedný atentátník zabil dva policisty.
Svatby se zúčastnilo mnoho Kurdů, zejména žen a dětí, a řada z nich přišla o život, což posílilo spekulace o tom, že útok je dílem islamistů. Mnoho z nich považuje Kurdy za nepřátele; v sousední Sýrii kurdské milice bojují s IS. Atentátník si vzal na mušku svatebčany tančící v ulicích.

Erdogan dnes ráno v prohlášení uvedl, že nedělá "žádný rozdíl" mezi kazatelem v exilu Fethullahem Gülenem, kterého viní z nepovedeného pokusu o převrat v Turecku z půlky července, kurdskými povstalci a IS coby "pravděpodobným strůjcem atentátu v Gaziantepu".

"Naše země, náš národ mohou jen zopakovat jediné poselství těm, kteří na nás útočí: Prohrajete!" zdůraznil prezident.

Také turecký premiér Binali Yildirim v prohlášení atentát odsoudil a slíbil, že země překoná období "dábelských" útoků. "Svatební slavnost se změnila v místo zármutku," řekl šéf kabinetu.

Podobné atentáty jsou v Turecku v posledních dnech stále častější. Trojice pumových útoků, které otřásly ve středu a ve čtvrtek východem Turecka, si vyžádala celkem 14 mrtvých a více než 220 zraněných.

Autor: BBC, AFP, ČTK Foto: ČTK/AP , Mert Macit

Další čtení

Francii čekají rozsáhlé stávky a protesty proti škrtům v rozpočtu

Zahraničí
18. 9. 2025

Duma schválila odstoupení Ruska od evropské úmluvy proti mučení

Zahraničí
17. 9. 2025
Donald Trump

Trumpovu návštěvu Británie doprovází silné protesty. Nemají ho tam rádi

Zahraničí
17. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ