Putin dostal čínskou "nobelovku". Doručí mu ji Káťa a Maruška

Zahraničí
9. 12. 2011 15:00
Putin se může těšit z čínské "Nobelovy ceny".
Putin se může těšit z čínské "Nobelovy ceny".

Organizátoři Konfuciovy ceny míru, která má být čínskou obdobou Nobelovy ceny za mír, dnes předali zlatou sošku Konfucia dvojici ruských studentek, aby ji doručily ruskému premiérovi Vladimiru Putinovi. Právě on se stal vítězem druhého ročníku tohoto kontroverzního ocenění, prý za to, že "přispěl k posílení vojenské a politické moci Ruska a že potlačil protivládní síly v Čečensku".

Čína zavedla Konfuciovu cenu míru loni v reakci na udělení Nobelovy ceny za mír čínskému disidentovi Liouovi Siao-povi, který si od roku 2008 odpykává jedenáctiletý trest vězení za výzvu k politické reformě Číny.

Konfucius.Slavnostní udělení Konfuciovy ceny míru se uskutečnilo pouhý den před předáváním Nobelovy ceny za mír v norské metropoli Oslu a také v den, kdy světová média informovala, že skupina významných mezinárodních osobností, včetně pěti nositelů Nobelovy ceny a českého exprezidenta Václava Havla, zahájila novou kampaň za propuštění spisovatele Lioua na svobodu.

Vítězem prvního ročníku Konfuciovy ceny se stal někdejší tchajwanský viceprezident Lien Čan, který přispěl k překonání propasti mezi Tchaj-wanem a pevninskou Čínou.

Letošní udílení Konfuciovy ceny poznamenaly tahanice. Minulý měsíc organizátoři oznámili, že v druhém ročníku bude oceněn ruský premiér Putin za to, že v době svého působení ve funkci prezidenta v letech 2000 až 2008 "významně posílil moc armády a politický status Ruska". Rovněž pak vyzdvihli, že se "Putinovi podařilo rozdrtit protivládní odpor v Čečensku" a že Moskva nesouhlasila s válkou v Libyi.

Proti ocenění Putina se postavilo čínské ministerstvo kultury, jež následně letošní cenu zrušilo a porotu rozpustilo. Jeden z členů poroty, básník Čchiao Ta-mo se nicméně vzepřel, založil v Hongkongu novou komisi a cenu navzdory vládě vyhlásil.

Putin na palubě strategického bombardéru Tu-160.Čchiao jako šéf nové komise dnes v telefonickém rozhovoru agentuře AP sdělil, že cenu převzaly dvě ruské studentky Káťa a Marija, které studují na katedře kultury a jazyků na pekingské univerzitě.

Na obřadu byli prý přítomni i dva studenti z Běloruska.

Čchiao vyjádřil naději, že ruské studentky, které jsou v současné době v Číně na výměnném pobytu, najdou způsob, jak předat cenu Putinovi, ať už při jeho příští návštěvě v Pekingu, nebo v Moskvě.

Čchiao rovněž vyslovil nesouhlas s udělením Nobelovy ceny za mír Liouovi, protože tento spisovatel svými otevřenými názory "ponižuje svou vlast".

Jako příklad uvedl Liouovo prohlášení, že čínskému teritoriu Hongkongu prospělo, že bylo anglickou kolonií. "Domníváme se, že je nesprávné obsazovat kolonie prostřednictvím síly a agrese," řekl.

Putin mírotvorce v duchu Konfucia.Podle Čchiaoa byla Konfuciova cena zavedena na podporu tradičních čínských a asijských mírových idejí.

Naopak jména laureátů Nobelovy ceny za mír z posledních let prý ukazují, že se Nobelův výbor "stále více odchyluje od obecné koncepce míru".

Autor: ČTK Foto: Profimedia , archiv Kremlu a ruského premiéra, graphic news

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ