Na svou první návštěvu Saúdské Arábie přicestoval ruský prezident Vladimir Putin. Podle saúdskoarabských médií se sejde s králem Abdalláhem, korunním princem Sultánem a ministrem zahraničí Saúdem Fajsalem.
Hlavními tématy má být konflikt v Iráku, stoupající napětí v Libanonu a íránský jaderný program; hovořit se má i o ekonomické a vojenské spolupráci. Ruského prezidenta provází téměř 60 podnikatelů, kteří chtějí se svými protějšky diskutovat o investicích a společných obchodech.
Předseda zahraničního výboru Rady federace (horní komory ruského parlamentu) Michail Margelov minulý týden uvedl, že obchod se zbraněmi bude pravděpodobně klíčovým bodem Putinovy agendy v Saúdské Arábii. Rusko prý doufá, že získá od této země zakázku na dodávku tanků. Moskva vystupňovala svoje vojenské a obchodní vztahy i s dalšími zeměmi oblasti a dodává zbraňové systémy mimo jiné Sýrii a Íránu.
Saúdští činitelé a místní sdělovací prostředky označují Putinovu návštěvu za historickou. Zdůrazňují roli Moskvy jako stálého člena RB OSN, jednoho ze členů kvarteta (kromě Ruska také USA, EU a OSN), které vypracovalo takzvanou cestovní mapu pro mír na Blízkém východě, a jako významného hráče na trhu s ropou a plynem.
"Tato cesta je mezníkem, protože půjde o rozvoj politické, ekonomické a vojenské spolupráce. Chceme zlepšení vztahů s nimi a oni chtějí zlepšení vztahů s námi," citovala agentura AP saúdskoarabského činitele, který nechtěl být jmenován. Uvedený zdroj neřekl, zda bude mezi Ruskem a Saúdskou Arábií podepsána vojenská dohoda. Pokud ano, nebude to podle něho v žádném případě na úkor USA. Podle ruské tiskové agentury ITAR-TASS se podepsání vojenské dohody neočekává.
Král Abdalláh prohlásil, že Putinova návštěva dá oběma stranám šanci projednat široký okruh otázek. V rozhovoru, který přetiskla saúdskoarabská tisková agentura SPA, se vyjádřil, že obě země mají obrovský ekonomický potenciál, velké přírodní zdroje a nabízejí ohromné investiční možnosti. "Naše setkání jsou velmi důležitá, protože vedou k prohloubení porozumění a spolupráce mezi oběma zeměmi."
Do Rijádu přicestoval šéf Kremlu den poté, co ostře kritizoval Spojené státy, jednoho z největších spojenců Rijádu. Na bezpečnostní konferenci v Mnichově Putin v sobotu varoval, že užívání americké síly v mezinárodních vztazích vyvolává nové zbrojní závody a motivuje menší země ke snaze vyvíjet jaderné zbraně. Zopakoval, že případné rozmístění amerických střel ve střední Evropě nemůže zůstat bez ruské odpovědi.
Putin je nejvyšší oficiální činitel z Moskvy, který zavítal do Saúdské Arábie. Král Abdalláh byl v Moskvě v září 2003, kdy byl ještě korunním princem, a stal se tehdy nejvyšším oficiálním představitelem Saúdské Arábie, který navštívil tuto zemi od roku 1932. Za Abdalláhovy návštěvy byla podepsána mezivládní dohoda o spolupráci v ropném a plynárenském průmyslu. Rusko je po Saúdské Arábii druhým největším světovým vývozcem plynu.
Putin při nynější blízkovýchodní cestě také poprvé navštíví Katar a Jordánsko. Cestu v regionu podniká v době, kdy se Moskva stále více angažuje v úsilí o řešení konfliktů na Blízkém východě.
Foto: Petra Mášová