Konflikty na Blízkém východě i na severu Afriky lze vyřešit jen mírovou cestou, shodli se ruský prezident Vladimir Putin a saúdskoarabský král Salmán při jednání v Moskvě. Během historicky první návštěvy krále Salmána v Rusku uzavřelo království s Moskvou řadu investičních dohod v hodnotě několika miliard dolarů, které by měly pomoci ruské ekonomice.
Podle Lavrova chtějí Moskva i Rijád pracovat na "vzájemně přínosném partnerství ve všech sférách". Hlavy obou států sdílej stejné postoje ohledně řešení konfliktu na Blízkém východě a kladou přitom velký důraz na boj proti terorismu a dodržování principu teritoriální celistvosti v regionu, dodal ruský mluvčí.
"Vztahy mezi Ruskem a Saúdskou Arábii dosáhly historického okamžiku ... jsme si jistí, že posilování rusko-saúdských vztahů pozitivně ovlivní stabilitu a bezpečnost regionu a světa," uvedl saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr.
Dohody o investiční spolupráci Rijádu a Moskvy byly uzavřeny za situace, kdy Rusko čelí ekonomickým problémům souvisejícími se západními protiruskými sankcemi a nízkými cenami ropy.
Zásadní politický průlom však jednání Putina se Salmánem nepřineslo mimo jiné i vzhledem k tomu, že obě země podporují v Sýrii opačné tábory. Zatímco Moskva bojuje na straně režimu syrského prezidenta Bašára Asada, Rijád podporuje syrskou opozici.
Rusko navíc v Sýrii spolupracuje s Íránem, jenž patří mezi úhlavní nepřátele saúdského království. Díky své vojenské intervenci se však Rusko zařadilo mezi významné hráče v regionu, které ostatní arabské státy ignorovat nemůžou. Tomu svědčí i fakt, že Salmán dnes Putina pozval na návštěvu Saúdské Arábie.
Navzdory protichůdným politickým postojům spojuje Rusko a Saúdskou Arábii zájem na zvyšování světových cen ropy. Společně například prosadily mezi státy OPEC a dalšími producenty ropy dohodu o snížení její produkce v roce 2018.